Bratislava - Je dobojováno. Voliči si za nového slovenského prezidenta vybrali politického nováčka Andreje Kisku, který vystřídá Ivana Gašparoviče.
"Slovensko je zemí báječných lidí. Uděláme z ní zemi, kde budou lidé chtít žít," řekl Kiska krátce před sobotní půlnocí.
Jednapadesátiletý politik získal 59,38 % hlasů a výrazným rozdílem porazil současného premiéra Roberta Fica. Prezidentem se stane v polovině června, kdy skončí druhý pětiletý mandát Ivanu Gašparovičovi.
Premiér Fico prohru - velmi nezvykle - uznal dlouho před sečtením všech volebních okrsků. A svému rivalovi pogratuloval. "Vezmu si pár dnů na analýzu situace," řekl.
Nově zvolený prezident už potvrdil, že jeho první zahraniční cesta povede do Česka.
Referendum o Ficovi
"Fico dostatečně nevysvětlil svým voličům, proč chce být prezidentem, většina si ho spíše přeje ve funkci premiéra než prezidenta," konstatoval po volbách sociolog Martin Slosiarik. Podle politologa Erika Láštice by Fico mohl na porážku zareagovat změnami ve své jednobarevné levicové vládě.
Fico sice oznámil, že si vezme pár dnů na zotavenou, nicméně předseda parlamentu Pavol Paška z vládní sociální demokracie ještě před oznámením výsledků konstatoval, že i v případě porážky bude vláda normálně pokračovat pod Ficovým vedením.
Ministerský předseda i tisk přirovnávali volby k referendu o Ficovi a jeho straně Směr, která dominuje slovenské politice. Fico má nyní například podle serveru aktualne.sk dvě možnosti: buď akceptuje porážku a po kosmetických změnách ve vládě si "odkroutí" zbývající dva roky do voleb, anebo si prohru vyloží jako výsledek referenda o své osobě, odstoupí a bude požadovat předčasné volby.
"Bylo by velmi špatné, kdyby se opakovalo to, co jsme zažili v 90. letech," varoval komentátor Marián Leško v televizi Markíza před návratem ke konfrontaci mezi hlavou státu a šéfem vlády.
Spory svého času poznamenaly éru někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a prezidenta Michala Kováče. "Nemusí se milovat, ale je v zájmu občanů, aby prezident a premiér našli společnou řeč," dodal.
Slovenští voliči rozhodují přímo o hlavě státu od roku 1999, prezidenta volí na následujících pět let.
Průběh voleb i sčítání jsme sledovali v online reportáži.