reklama
 
 

Živě: Ozbrojenci zaútočili v Burkina Faso na hotel oblíbený turisty. Na místě je mnoho mrtvých

AKTUALIZOVÁNO 16. 1. 2016
reklama
Nejméně tři ozbrojenci napadli v centru Ouagadougou, metropole západoafrického státu Burkina Faso, hotel Splendid, který je oblíbený u západních turistů i pracovníků Organizace spojených národů. Svědci uvádějí, že je zde mnoho mrtvých. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, zadržují ozbrojenci v hotelu zatím neznámý počet rukojmích.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

reklama
00:15

Podle AFP svědci u hotelu Splendid, uvádějí, že je zde mnoho mrtvých. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, zadržují ozbrojenci v hotelu zatím neznámý počet rukojmích.

22:10

Podle agentury Reuters už na místo dorazila policie a došlo k přestřelce. Podle AFP jsou jsou útočníci tři a na hlavě mají turbany. Zda jsou na místě zranění či mrtví, zatím není jasné.

22:05

Nejméně tři ozbrojenci napadli v centru Ouagadougou, metropole západoafrického státu Burkina Faso, hotel Splendid, který je oblíbený u západních turistů i pracovníků OSN. Podle AFP je na místě slyšet střelba a výbuchy. Hotel Splendid patří k nejvýznamnějším hotelům v burkinafaské metropoli, leží nedaleko mezinárodního letiště. Podle agentury AFP před hotelem hoří automobil. Terčem střelby se údajně stala i nedaleká kavárna.

19:15
Česko

V pondělí se sejde Bezpečnostní rada státu (BRS). Zabývat se bude migrací, aktuální bezpečnostní situací a bojem proti terorismu, sdělil dnes ČTK mluvčí Úřadu vlády ČR Martin Ayrer. Členové rady proberou mimo jiné systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem, aktuální bezpečnost v Evropské unii a v NATO, zpracování auditu národní bezpečnosti a problematiku střednědobých a dlouhodobých hrozeb a rizik. Tématem bude i takzvaný protiteroristický balíček, tedy opatření, jejichž zavedení by si vyžádalo i zásah do platných zákonů. Bezpečnostní rada státu probere, tak jako na všech svých posledních zasedáních, aktuální stav migrační krize včetně analýzy současné situace "v oblasti infrastruktury na hraničních přechodech".

18:00
Sýrie

 "Náš odborník na výživu říkal, že situace je tam velmi špatná a dospělí vypadají opravdu vyhuble. Podle jednoho z členů tohoto výboru zemřelo za posledních 30 dní hladem 32 osob," uvedla Bettina Lüscherová, mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) . O desítkách úmrtí informovali již dříve místní lékaři i humanitární organizace.

17:45
Sýrie

"Ve všech těchto případech se zjistilo, že i když byly nálety vedeny v souladu se zákonem týkajícím se ozbrojeného konfliktu a s náležitou opatrností, bohužel zemřeli také civilisté," stojí v prohlášení americké armády.

17:40
Sýrie

Při útocích na cíle takzvaného Islámského státu (IS) zemřelo mezi dubnem a červencem loňského roku osm civilistů, tři další pak byli zraněni. Uvedla to dnes americká armáda. Od roku 2014, kdy začala mezinárodní koalice pod vedením Spojených států útočit proti IS, je to teprve potřetí, co americká armáda vydala zprávu o civilních obětech. V minulosti USA přiznaly šest civilních obětí v koaličních útocích. Poslední bilance se týká období mezi 12. dubnem a 4. červencem. Osm civilistů zemřelo při pěti náletech, z nichž poslední je ze 4. července a mířen byl na sídlo IS, které je v severosyrské Rakce. Washington uvedl, že letadla mířila na hledané radikály a že po vypálení bomb vjel do zaměřeného místa automobil a motocykl s civilisty.

16:35
Somálsko

Keňský prezident potvrdil smrt keňských vojáků na vojenské základně Africké unie, na kterou zaútočil somálský Šabáb. Ten uvedl, že při útoku zabil více než 60 lidí, ale ze strany Keni to bylo odmítnuto a označeno za propagandu.

Prezident se také nechal podle televizní stanice BBC slyšet, že se útoky Šabábu jeho země "nenechá zastrašit".

15:44
Indonésie

Záznam z jednoho ze čtvrtečních teroristických útoků v centru Jakarty, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Zemřelo při nich sedm lidí, z toho pět útočníků.

 

14:23
Irák

Velká Británie se podílí na výcviku iráckých jednotek, které čistí město Ramádí od podomácku vyrobených bomb.

13:37
Indonésie

Mapa čtvrtečních útoků v Jakartě podle agentury AFP.

 

13:25
Indonésie

Indonéské bezpečnostní síly při zásazích napříč zemí zabily jednoho podezřelého ozbrojence a další dva zatkly, informovala agentura Reuters.

Muž zemřel při přestřelce v centrální oblasti Sulawesi, dva další byli zatčeni ve městě Cirebon na ostrově Jáva. Podle informací agentury policie trojici podezřívá z podporování Islámského státu, do čtvrtečních teroristických útoků ale zřejmě zapletena nebyla.

13:02
Aktuálně.cz

Čína se v boji proti Islámskému státu soustřeďuje dosud hlavně na diplomacii. Prezident Si Ťin-pching navštíví v únoru Írán a Saúdskou Arábii.

Rivalita mezi těmito dvěma zeměmi prodlužuje válku v Sýrii. Íránci podporují Bašára Asada, Saúdové povstalce a opozici.

12:26
Aktuálně.cz

Jak Islámský stát změnil náš svět. Jeho činy, nepřátelé a oběti ve speciální grafice Aktuálně.cz.

12:20
Sýrie

Radikální organizace Islámský stát (IS) byla loni druhým rokem nejaktivnější nestátní ozbrojenou skupinou na světě.

Z celkových 18 987 registrovaných útoků těchto skupin v roce 2015 jich má IS na svědomí nejméně 3317, tedy 17 procent.

Téměř polovina všech útoků se odehrála v Sýrii a Iráku, kolem 50 procent z nich spáchal IS. Ve zprávě to uvedlo londýnské sídlo poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism and Insurgency Center.

11:55
Somálsko

Co zatím víme o útoku v Somálsku:

Mise Africké unie v Somálsku (AMISOM) ráno potvrdila, že její jednotky byly terčem útoku.

Islamistické milice Šabáb uvedly, že převzaly kontrolu nad základnou Africké unie a zabily přes 60 keňských vojáků, kteří v rámci mise sloužili.

Keňské ministerstvo obrany tvrdí, že cílem útoku ve skutečnosti byla nedaleká základna somálské armády. Keňské jednotky spadající pod misi AMISOM podle něj vyšly Somálcům na pomoc.

11:45
Somálsko

Keňské ministerstvo obrany vydalo prohlášení. Stojí v něm:

Tábor somálské národní armády (SNA) byl obsazen a keňské obranné síly, spadající pod misi Africké unie v Somálsku (AMISOM), útok na podporu SNA opětovaly. Boje stále pokračují.

11:30
Somálsko

Keňská armáda - která slouží v misi Africké unie v Somálsku - tvrdí, že Šabáb nezaútočil na Keňany, ale na blízkou základnu somálské armády.

Šabáb naopak dříve uvedl, že cílem jeho útoků byli Keňané.

11:28
Somálsko

Útočníci nejprve přijeli vozem s výbušninou k bráně základny AU poblíž města Elade u hranic s Keňou a další bojovníci poté zahájili palbu. "Sebevražedný vůz explodoval u brány základny a útočníci vtrhli dovnitř," upřesnil agentuře Reuters somálský důstojník.

Základna Ceel Caddo leží asi 500 kilometrů západně od hlavního města Mogadiša a podle dostupných zdrojů v ní slouží příslušníci keňské armády.

11:05
Somálsko

Při útoku ozbrojenců z islamistického hnutí Šabáb na základnu Africké unie (AU) na jihu Somálska zemřelo mnoho keňských vojáků. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele somálské armády.

Mluvčí hnutí Šabáb tvrdí, že islamisté zabili 63 vojáků a základnu obsadili. Armáda se podle zdrojů AFP nyní snaží základnu dobýt zpět.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 15. 1. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama