NASA bude zkoumat první okamžiky vzniku vesmíru. Použije speciální dalekohled

Zahraničí Zahraničí
14. 2. 2019 21:41
Americký Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) bude zkoumat dějiny vesmíru. V roce 2023 chce vyslat na dvouletou misi vesmírný dalekohled SPHEREx na pozorování infračerveného záření.
Vesmírný dalekohled SPHEREx bude zkoumat vznik a vývoj vesmíru. Mise NASA odstartuje v roce 2023.
Vesmírný dalekohled SPHEREx bude zkoumat vznik a vývoj vesmíru. Mise NASA odstartuje v roce 2023. | Foto: NASA.gov/Caltech

Mise má za úkol prozkoumat původ a vývoj vesmíru a zjistit, jak vzácné ve skutečnosti jsou v kosmu složky nezbytné pro vznik života, tak jak ho známe.

Dalekohled SPHEREx bude mapovat vesmír v infračervených vlnových délkách, které jsou kvůli zemské atmosféře špatně viditelné ze Země.

Díky tomu bude moct pozorovat světlo z více než 100 milionů hvězd v Mléčné dráze a dalších 300 milionů galaxií, které jsou tak vzdálené, že může trvat až 10 miliard let, než světlo jejich záření k dalekohledu doputuje.

SPHEREx sestaví mapu oblohy v 96 různých barevných pásmech, tedy v mnohem větším barevném rozlišení, než jaké mají dnešní mapy.

"Tato úžasná mise bude pokladem plným unikátních dat pro astronomy," cituje americká televize CNN Thomase Zurbuchena z ředitelství NASA. Podle něj úřad získá nevídanou galaktickou mapu "otisků" z prvních momentů v historii vesmíru. "Budeme mít nové stopy vedoucí k jednomu z největších tajemství ve vědě: co stojí za tím, že se vesmír po velkém třesku roztáhl tak rychle, méně než za jednu nanosekundu?" vysvětlil Zurbuchen.

Kromě toho NASA bude hledat organické molekuly a vodu v takzvaných hvězdných školkách, tedy v oblastech, kde se rodí hvězdy. Tyto školky pomáhají vytvářet i nové planety a mohou se v nich objevovat látky nutné pro vznik života.

Americká vesmírná agentura za misi zaplatí 242 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun).

Video: NASA zveřejnila první ostrý snímek planetky Ultima Thule 

Vypadá jako sněhulák. NASA na tiskové konferenci zveřejnila první ostrý snímek planetky Ultima Thule | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy