Virus zika se šíří pohlavním stykem i krví. Experti varují před katastrofou

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 4. 2. 2016 16:28
Virus zika se podle Světové zdravotnické organizace šíří explozivní rychlostí. Podle WHO je nyní nejdůležitější zabránit rozšíření viru zika do Afriky a Asie, tedy na kontinenty s "nejvyšší porodností na světě". Navíc se objevují stále nové informace o způsobu jeho přenosu a onemocnění, které může způsobovat. Aktuálně.cz přináší odpovědi na otázky, které se v souvislosti s epidemií objevují.
Foto: Reuters

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) hledá zdroje na boj proti viru zika, který se šíří americkým kontinentem. Vyhlásila proto celosvětový stav nouze, což naposledy udělala v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe.

Virus přenášený komáry způsobuje onemocnění podobné chřipce. Zřejmě však souvisí i se dvěma nervovými poruchami. Shrnuli jsme, co vše o něm momentálně víme.

Kde všude už se virus zika objevil?

První nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii a postupně se rozšířila do téměř 25 zemí amerického kontinentu. Od té doby Brazílie ohlásila 1,5 milionu případů onemocnění, u novorozenců pak 3718 případů mikrocefalie.

Před vypuknutím epidemie se ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.

Druhou nejpostiženější zemí je Kolumbie, ta odhalila 20 297 případů onemocnění virem zika. Mezi nimi je 2116 těhotných žen.

První případy se objevily také v Evropě. Konkrétně v Dánsku, Británii, Německu, Finsku nebo Švédsku. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe.

V USA podle agentury Reuters onemocnělo už více jak 30 lidí. Zdravotnický úřad v texaském Dallasu 2. února oznámil, že virem se letos nakazila jistá osoba po pohlavním styku s člověkem, jenž se nedávno vrátil ze země s výskytem viru. Jde údajně o první případ přenosu viru z člověka na člověka ve Spojených státech. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) však agentuře AFP sdělilo, že v tomto případě nezkoumalo konkrétní způsob přenosu viru. Pravděpodobně ale šlo o pohlavní styk.

WHO v úterý varovala, že by se virus mohl rozšířit i do Afriky a Asie. Což by mohlo být fatální, jelikož jde o kontinenty s "nejvyšší porodností na světě".

Jak se virus šíří?

Nákazu přenáší komár druhu Aedes aegypti, zodpovědný též za šíření nákazy horečkou dengue nebo žluté zimnice.

Lékaři soudí, že se virus dá šířit i pohlavním stykem, což by tedy nyní mohl potvrdit výše zmíněný případ z USA. Objevily se už také potvrzené případy, kdy byl virus nalezen ve spermatu.

Brazilský ministr zdravotnictví navíc 4. února informoval, že podle nejnovějšího zjištění se zika loni v dubnu přenesla i prostřednictvím krevní transfuze. Stalo se tak podle něj ve městě Campinas nedaleko Sao Paula, kde postřelený muž dostal krev od pacienta nakaženého virem.

Podle WHO se nemoc na americkém kontinentu může šířit "explozivně". Letos se očekávají tři až čtyři miliony případů nákazy. První stupeň pohotovosti byl vyhlášen v Kolumbii. Virem by se tam mohlo nakazit až 600 000 osob, uvedla vláda.

Co virus způsobuje?

Odborníci spojují nákazu virem v těhotenství s neurologickou poruchou u novorozenců, označovanou jako mikrocefalie. To je těžká vývojová porucha, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku.

Stoprocentně prokázat se to však zatím nepodařilo.

Některé postižené země navíc zaznamenaly zvýšený výskyt dalšího onemocnění nervové soustavy, které je jinak relativně vzácné. Jedná se o Guillain-Barrého syndrom, který se projevuje obrnou svalstva.

Nemoc se projevuje rostoucí paralýzou, od slabosti v nohou se šíří do horních končetin a obličeje. Při rychlé léčbě získá většina pacientů opět plnou mobilitu. Může ale skončit i smrtí - v případě, že se vyskytnou závažné plicní komplikace.

Například v Salvadoru se obvykle vyskytuje 14 případů Guillain-Barrého syndromu za měsíc, od začátku prosince do začátku ledna jich bylo hlášeno 46. Dva lidé zemřeli.

V Hondurasu zaznamenali za stejnou dobu 13 případů, většinou řeší deset případů za rok.

Nákaza virem zika se projevuje jako běžná chřipka - vysokými teplotami, bolestí hlavy a kloubů nebo vyrážkou. Po sedmi dnech příznaky obvykle odezní.

Jak se proti němu bojuje?

Brazílie zahájila celonárodní úklidovou operaci, jejímž cílem je eliminovat podmínky vhodné pro množení komárů. Těm se daří zejména v oblastech stojatých vod.

Vláda také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví. I s ohledem na letní olympijské hry, které země v srpnu pořádá. Vydává katalogy s radami, jak se nákaze bránit.

Protože neexistuje lék ani vakcína, obyvatelům nezbývá než se bránit komářímu štípnutí pomocí repelentů, oblečením s dlouhými rukávy a vyvarovat se místům se stojatými vodami, ve kterých se komáři líhnou.

V Kolumbii úřady doporučují odložit plány na těhotenství o šest až osm měsíců. Ženy tvoří více než 60 procent všech nakažených v zemi.

Vyvíjí se vakcína?

Ve Spojených státech už byly vyvinuty dvě látky, které budou do konce letošního roku testovány. Vakcína ale podle amerického Národního ústavu pro alergické a infekční choroby nebude dostupná dřív než za několik let.

 

Právě se děje

Další zprávy