Venezuela po kritice prolomila mlčení o viru zika. V zemi se nakazilo téměř pět tisíc lidí

ČTK ČTK
29. 1. 2016 6:19
Ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru. Země začne s vykuřováním komárů, kteří virus přenášejí, a zahájí také školení zdravotnického personálu, aby dokázal nemoc lépe rozpoznat. Mnoho lékařů má ale obavy z toho, že země, která se několik let zmítá v hluboké ekonomické krizi, nebude mít dostatek prostředků na boj s nemocí. Nemoc, která vyvolává několikadenní horečky a není proti ní lék, je ve většině případů mírná. Čtyři pětiny pacientů údajně nevykazují žádné symptomy. Choroba trvá asi sedm dní. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť údajně blokuje vývin mozku.
Foto: Reuters

Caracas - Ve Venezuele úřady dosud zaznamenaly 4700 podezření na onemocnění virem zika. Ve čtvrtek to uvedla místní ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová, a prolomila tak kritizované mlčení této jihoamerické země v otázce šíření viru. Sousední státy Brazílie a Kolumbie přitom patří v Latinské Americe k nejpostiženějším. Ministryně slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru.

Venezuela podle Meloové Solózanoové začne s vykuřováním komárů, kteří virus přenášejí, a zahájí také školení zdravotnického personálu, aby dokázal nemoc lépe rozpoznat. Mnoho lékařů má podle agentury Reuters ale obavy z toho, že země, která se několik let zmítá v hluboké ekonomické krizi, nebude mít dostatek prostředků na boj s nemocí.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky. Nemoc je ve většině případů mírná, čtyři pětiny pacientů údajně nevykazují žádné symptomy. Choroba trvá asi sedm dní. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť údajně blokuje vývin mozku. V Brazílii či Kolumbii se narodily tisíce dětí s výrazně menší hlavou. Proti viru dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.

Venezuela tajila informace

Venezuelská vláda čelila v uplynulých dnech kritice kvůli neochotě informovat veřejnost o míře rozšíření nemoci v zemi. Další postižené země přitom už oznámily rozsáhlá opatření pro boj s virem a jeho přenašeči. Například Brazílie do něj chce zapojit i armádu. Řada zemí Latinské Ameriky včetně venezuelských sousedů Kolumbie a Brazílie už také ženám doporučila odložit těhotenství.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek v Ženevě varovala, že epidemie se šíří "explozivně" a může na americkém kontinentu napadnout až čtyři miliony lidí. Rozšíří se prý patrně po celém americkém kontinentu vyjma Kanady a Chile, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech.

 

Právě se děje

Další zprávy