Žháři v Marseille těžce zranili ženu

lem
29. 10. 2006 11:12
Paříž - Vláda chce do zanedbaných předměstí investovat 35 miliard eur. První výročí nepokojů mezi imigranty bylo v Paříži nečekaně klidné, ale v sobotu násilníci řádili v Marseille.
Napadený autobus na předměstí Marseille.
Napadený autobus na předměstí Marseille. | Foto: Reuters

Policie se obávala podobného násilí jako před rokem. V noci na sobotu, která měla být nejkritičtější, vyjížděla ale policie jen k několika málo případům.

Útok na autobus v Marseille

K vážnému incidentu ale došlo v sobotu večer v Marseille. Při dalším žhářském útoku na autobus byla  velmi těžce popálena šestadvacetiletá žena a další tři lidé se lehce přiotrávili kouřem.

Žena je popálena na 60 procentech těla včetně obličeje, je na resuscitačním oddělení jedné místní nemocnice a lékaři se k jejím vyhlídkám na přežití vyjadřují rezervovaně.

Řidiči stávkují

Autobus podle svědků přepadli čtyři asi patnáctiletí výrostci, kteří v něm rozlili hořlavinu a zapálili ji. Prý se pokusili zaútočit už na předchozí autobus na stejné lince, ale jeho řidičce se podařilo uniknout. Řidiči marseilleských autobusů dnes odmítli vyjet do ulic.

Před rokem, kdy nepokoje trvaly několik týdnů, skončilo v ohni více než deset tisíc automobilů, na tři sta budov bylo poničeno a přes šest tisíc protestujících strávilo několik dnů v policejních celách.

Do ulic bylo loni na podzim vysláno dvanáct tisíc policistů a francouzské pojišťovny později připustily, že postiženým a pojištěným tehdy vyplatily na dvě stě milionů dolarů.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Problémy zůstávají

Pařížský deník Le Figaro počátkem října zveřejnil zjištění francouzské zpravodajské služby, podle níž "podmínky, které loni vedly k nepokojům, přetrvávají" a reálné nebezpečí opětovných násilností stále hrozí.

"Nepokoje na francouzských předměstích hrozí již více než dvacet let. Nikdo si ale nedokázal představit takový výbuch," tvrdí expert na městské násilí Sébastien Roché.

"Na předměstí panuje již léta permanentní konfrontace mezi policií a menšinami," dodává s tím, že opakování loňských událostí není vyloučené. 

Oficiálně nebyla kvůli výročí vyhlášena žádná zvláštní bezpečnostní opatření, ale list Le Figaro dnes napsal, že v souvislosti s ním byly zmobilizovány 4000 příslušníků pořádkových sil. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy také kvůli útokům na autobusy rozhodl využít všechny volné síly pro zajištění bezpečnosti veřejné dopravy.

...nepokoje se vrací

Mladí a chudí přistěhovalci z Afriky nadále bojují s vysokou nezaměstnaností a s diskriminací se potýkají na každém kroku.

...nespokojení obyvatelé pařížských předměstí míří opět do ulic.
...nespokojení obyvatelé pařížských předměstí míří opět do ulic. | Foto: Reuters

"Osmdesát procent z nás si je jisto, že podobné nepokoje zde opět propuknou," říká Rašid Allam z pařížského předměstí Clichy-sous-Bois, kde loňské nepokoje odstartovaly.

"Bydlím tu pět let a poměry se rok od roku zhoršují. Místo mají pod kontrolou gangy mladistvých a policii tu téměř neuvidíte," dodává.

Ve středu večer zapálili neznámí pachatelé autobus na pařížském předměstí Nanterre a v noci na čtvrtek se totéž opakovalo na předměstí Bagnolet. Nynější incidenty se ale obešly bez zranění.

Vláda uvolnila miliony

Premiér Dominique de Villepin ale nic neponechal náhodě a okamžitě zasáhl. Slíbil "příkladné potrestání viníků" a řekl, že stát nebude trpět vytváření zón, kde by neplatilo právo.

Francouzský premiér Dominique de Villepin kritiku odmítá. Pro předměstí se udělalo dost.
Francouzský premiér Dominique de Villepin kritiku odmítá. Pro předměstí se udělalo dost. | Foto: Reuters

Dodal také, že vláda bude dál investovat do povznesení zanedbaných městských oblastí, ale odmítl tvrzení, že od loňských třítýdenních nepokojů se pro tyto oblasti nic neudělalo.

Podle jeho slov uvolnila vláda ihned po nepokojích sto milionů eur, což představuje 2,85 miliardy korun pro místní sdružení, která pomáhají tamním obyvatelům. 

Do roku 2013 budou mít předměstí k dispozici 35 miliard eur na renovaci zanedbaných čtvrtí a programy pro snížení nezaměstnanosti v nich.

Ujištění vlády mnozí nevěří. "Sliby byly učiněny, ale nic konkrétního vykonáno nebylo," komentuje jeho slova Roché.

"Nedošlo k vytvoření komise, která měla stav věcí na předměstích zhodnotit, ani té, jež měla kontrolovat veřejné výdaje. Francie odmítá realitu. Loňské nepokoje jako by neexistovaly."

 

Právě se děje

Další zprávy