Paříž: Vzbouřenci zase zapalují autobusy

pev, ČTK, Reuters
26. 10. 2006 9:43
Paříž - Blížící se výročí vypuknutí loňských nepokojů na pařížských předměstích si vzbouřenci připomínají po svém. V noci na čtvrtek shořely dva autobusy.

Zatím neznámí zakuklení pachatelé zapálili ve středu večer autobus na pařížském předměstí Nanterre. Později v noci se podobný incident opakoval na předměstí Bagnolet. 

Cestující vyskakovali z hořícího autobusu

V Nanterre pronikli výtržníci do linkového autobusu na zastávce, rozlili v něm hořlavinu a zapálili ji. Desítka cestujících unikla v poslední chvíli, jeden člověk vyvázl jen díky tomu, že rozbil okno. 

Naprosté zdevastování autobusu považuje policie za předem promyšlený čin. Zhruba desítka útočníků, která zapálila druhý autobus na předměstí Bagnolet, vyhrožovala řidiči zbraní a nechala uvnitř sedící lidi nejprve vystoupit.

Infobox

Nepokoje ve Francii

 

Francouzské nepokoje 2005:

  • Francie hořela, krajní pravice se směje
  • Interaktivní grafika: Francie den po dni

Jiný charakter měly noční nepokoje na jihopařížském předměstí Essonne.

Daleko více připomínaly situaci, která se na předměstí odehrála před rokem. Okolo padesáti mladíků zde v noci házelo kameny po policejním autu a později i po jiných projíždějících vozech.

Skupina se údajně pokoušela zaútočit i na jeden autobus. Situace se uklidnila teprve po příjezdu policejních posil, které účastníky rozehnaly. Nepokoje si nevyžádaly oběti ani zraněné.

Ačkoliv policie v souvislosti s nočními nepokoji nikoho na místě nezadržela, francouzská ministryně obrany Michele Alliot-Marie v televizi iTELE obvinila vandaly z pokusu o vraždu.

Výročí nepokojů se blíží

Podobné incidenty se na okrajích Paříže v poslední době množí. Souvisí to pravděpodobně s pátečním výročím loňských nepokojů, které měli na svědomí především mladíci z chudých pristěhovaleckých rodin a jež se tehdy rozšířily i do dalších francouzských měst.  

Za poslední čtyři dny došlo například už k dvěma podobným případům. V několika posledních týdnech směřovaly útoky mladíků z "přistěhovaleckých sídlišť" i na bezpečnostní složky. Podle policistů by mohl být noční incident v Essonne reakcí na zadržení dvou lidí podezřelých z nedělního vypálení autobusu na předměstí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Předseda slovenského parlamentu Kollár měl vážnou dopravní nehodu

Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl v sobotu v Bratislavě vážnou dopravní nehodu. Zraněný je on i člen jeho ochranky. Podle ČT24 o tom informoval premiér Matovič. Stav obou mužů i povaha jejich zranění zatím nejsou známy.  

Další zprávy