Paříž: Vzbouřenci zase zapalují autobusy

pev, ČTK, Reuters
26. 10. 2006 9:43
Paříž - Blížící se výročí vypuknutí loňských nepokojů na pařížských předměstích si vzbouřenci připomínají po svém. V noci na čtvrtek shořely dva autobusy.

Zatím neznámí zakuklení pachatelé zapálili ve středu večer autobus na pařížském předměstí Nanterre. Později v noci se podobný incident opakoval na předměstí Bagnolet. 

Cestující vyskakovali z hořícího autobusu

V Nanterre pronikli výtržníci do linkového autobusu na zastávce, rozlili v něm hořlavinu a zapálili ji. Desítka cestujících unikla v poslední chvíli, jeden člověk vyvázl jen díky tomu, že rozbil okno. 

Naprosté zdevastování autobusu považuje policie za předem promyšlený čin. Zhruba desítka útočníků, která zapálila druhý autobus na předměstí Bagnolet, vyhrožovala řidiči zbraní a nechala uvnitř sedící lidi nejprve vystoupit.

Infobox

Nepokoje ve Francii

 

Francouzské nepokoje 2005:

  • Francie hořela, krajní pravice se směje
  • Interaktivní grafika: Francie den po dni

Jiný charakter měly noční nepokoje na jihopařížském předměstí Essonne.

Daleko více připomínaly situaci, která se na předměstí odehrála před rokem. Okolo padesáti mladíků zde v noci házelo kameny po policejním autu a později i po jiných projíždějících vozech.

Skupina se údajně pokoušela zaútočit i na jeden autobus. Situace se uklidnila teprve po příjezdu policejních posil, které účastníky rozehnaly. Nepokoje si nevyžádaly oběti ani zraněné.

Ačkoliv policie v souvislosti s nočními nepokoji nikoho na místě nezadržela, francouzská ministryně obrany Michele Alliot-Marie v televizi iTELE obvinila vandaly z pokusu o vraždu.

Výročí nepokojů se blíží

Podobné incidenty se na okrajích Paříže v poslední době množí. Souvisí to pravděpodobně s pátečním výročím loňských nepokojů, které měli na svědomí především mladíci z chudých pristěhovaleckých rodin a jež se tehdy rozšířily i do dalších francouzských měst.  

Za poslední čtyři dny došlo například už k dvěma podobným případům. V několika posledních týdnech směřovaly útoky mladíků z "přistěhovaleckých sídlišť" i na bezpečnostní složky. Podle policistů by mohl být noční incident v Essonne reakcí na zadržení dvou lidí podezřelých z nedělního vypálení autobusu na předměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy