Moskva - Nejméně 12 obětí na životech, včetně tří dětí, si v noci vyžádal rozsáhlý požár v Moskvě. V budově, kterou zachvátily plameny, se nalézala krejčovská dílna, v níž přebývali přistěhovalci ze Střední Asie. Přežil jen jeden z nich. Kriminalisté podle agentury Interfax předpokládají, že šlo o žhářství. Na místě se podle nejmenovaného policejního činitele totiž našly dva zdroje, od nichž se plameny začaly šířit.
"Podle předběžných údajů žili na pracovišti migranti, někteří zde byli dokonce i s dětmi. Zahynuly tři děti, včetně kojence. Případ je otevřený, je zde podezření na žhářství," uvedl úřední zmocněnec pro práva dětí Pavel Astachov. "Dílnu spálili i s pracovníky," napsal v titulku internetový list Gazeta.ru.
Hasiči mezitím našli 12 obětí, včetně tří dětí, z nichž jedno nemělo ani rok. Pohřešovaný třináctý obyvatel dílny byl nakonec nalezen živý. "Během dodatečné prohlídky místa činu se vyšetřovatelům podařilo nalézt v přilehlé místnosti přeživšího muže. Vyšetří jej lékaři, než se podrobí výslechu," řekla agentuře TASS bez dalších podrobností mluvčí moskevských kriminalistů Julija Ivanovová.
Oheň vzplál v sobotu večer ve staré zástavbě v ulici Stromynka v centru Moskvy, necelou hodinu po půlnoci byl uhašen. Plameny poškodily plochu asi 3000 čtverečních metrů, střecha budovy se zřítila.
Moskevský starosta v reakci na neštěstí nařídil zkontrolovat průmyslové areály, zda se tam neskrývají příbytky nelegálních migrantů a zda se dodržují požární předpisy.
Podobné případy nejsou vzácností
Podobná neštěstí nejsou v Rusku vzácností. V září 2012 při požáru v textilce u Moskvy zahynulo 14 ilegálních pracovníků z Vietnamu. V lednu 2009 si nejméně sedm mrtvých, stavebních dělníků z Tádžikistánu, vyžádal požár v podzemní garáži pod pětadvacetipodlažním domem na jihovýchodě Moskvy. Lidé se zřejmě otrávili jedovatým kouřem z hořící pěnové izolace na stěnách garáže, která navzdory všem předpisům sloužila jako noclehárna pro dělníky. Celkem v podzemní garáži údajně žila stovka lidí.
Úřady tehdy odhadovaly, že v ruské metropoli pracují asi dva miliony zahraničních dělníků, kteří pocházejí z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu a jen asi desetina z nich má oficiální pracovní povolení.