Požár obchodního centra v Rusku má již sedmnáct obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2015 15:50
Mrtvých mohlo být méně, ovšem obchodníci se vraceli do hořící budovy pro své zboží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube repro

Moskva - Požár, který ve středu zcela zničil nákupní centrum v ruské Kazani, má už 17 obětí. Počet mrtvých ale bude vyšší, protože v rozvalinách jsou ještě další lidé, možná až 16. S odvoláním na představitele úřadů o tom informovala agentura TASS.

Požár vypukl v nákupním domě Admiral ve středu před polednem a uhasit se ho podařilo až po více než deseti hodinách. Od té doby záchranáři pročesávají rozvaliny a postupně v nich nacházejí mrtvé. V pátek večer objevili patnáctou oběť zavalenou jen čtyři metry od jednoho z východů. Těla dalších dvou našli v noci na dnešek a během dne.

"Sedmnáctý mrtvý je muž," sdělil mluvčí povolžského regionálního centra ministerstva pro mimořádné situace Igor Panyšin a dodal, že záchranáři už vědí o dvou dalších obětech, které se nacházejí v zadní části centra. Stále se podle něj pátrá po 16 nezvěstných osobách.

Lidé se vraceli do hořící budovy pro zboží

Mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Tatarstánu Andrej Rodygin ráno upřesnil, že záchranáři zatím rozebrali necelou polovinu trosek centra. "Z osmi tisíc krychlových metrů rozvalin jich zatím bylo vyvezeno 3,9 tisíce," řekl. Kazaň je správním střediskem Tatarstánu.

Panyšin i Rodygin rovněž uvedli, že požár nemusel mít tolik obětí, nebýt toho, že se lidé snažili zachránit své zboží. Podle Rodygina byli už všichni z centra evakuováni, ale obchodníci v jedné části prorazili policejní kordón a vběhli do hořící budovy. Krátce nato se centrum začalo hroutit dominovým efektem.

Odborníci zjišťují možné příčiny zhroucení budovy. Jednou z nich mohla být skutečnost, že kovová konstrukce nebyla zajištěna proti ohni. Centrum zachvátil požár během deseti minut, proto se nosné konstrukce velice rychle ocitly v zóně velkého žáru a začaly se tavit.

Policie zadržela vedení centra

Okolnosti neštěstí se dál vyšetřují, ale policie už zahájila trestní stíhání a dosud zadržela dvě osoby. Ve čtvrtek Gusejna Rachmanova, ředitele společnosti Zarja, která centrum provozovala, a v sobotu jeho náměstka Nikolaje Kajekina. Kazaňský soud na Rachmanova uvalil v pátek dvouměsíční vyšetřovací vazbu.

Vyšetřovatelé upřesnili, že Rachmanovovi je především kladeno za vinu, že neorganizoval evakuaci a nezabránil lidem, aby se do centra vraceli zachránit své zboží. Kajekin měl na starost zajištění bezpečnosti v obchodním centru.

TASS uvedl, že úřady již začaly vyplácet kompenzace rodinám identifikovaných obětí a zraněných. Rodiny zemřelých by prý měly dostat po milionu rublů (zhruba 420 tisíc Kč) a zraněných v závislosti na závažnosti postižení 200 až 400 tisíc rublů.

V Tatarstánu byl dnes kvůli neštěstí vyhlášen den smutku.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 34 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy