Slavný klášter v plamenech. V Moskvě hořela památka UNESCO

Zahraničí Zahraničí
15. 3. 2015 23:40
Novoděvičí klášter z roku 1524 byl v posledních letech nákladně zrekonstruován. Na vedlejším hřbitově jsou pohřbeny slavné osobnosti ruské historie.
Požár zvonice slavného moskevského kláštera.
Požár zvonice slavného moskevského kláštera. | Foto: Reuters

Moskva - V moskevském Novoděvičím klášteře v neděli pozdě večer vypukl požár. Podle agentury TASS začala hořet 40 metrů vysoká zvonice z roku 1690, která právě procházela rekonstrukcí, a plameny tak zasáhly hlavně lešení.

Zástupce ministerstva pro mimořádné situace podle agentury Interfax uvedl, že oheň se podařilo ještě před půlnocí moskevského času (22:00 SEČ) dostat pod kontrolu a že památka ze 17. století žádné větší škody neutrpěla.

Jednu z moskevských dominant hasilo podle agentury RIA Novosti 16 přivolaných hasičských vozů a stovka hasičů

Požár byl ohlášen ve 22:41 moskevského času, za čtyři minuty byli na místě první hasiči. Oheň zachvátil celou vrchní část zvonice, kromě ní vzplanuly i provizorní domky stavbařů a okolní okrasné stromy.

Příčina požáru zatím není známá, podle agentury TASS se nicméně obešel bez zranění.

"Nový klášter panen" z roku 1524, ležící nedaleko Kremlu, byl v posledních letech důkladně restaurován. Celý chrámový komplex je od roku 2004 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ke klášteru přiléhá hřbitov ze 16. století, kde jsou pohřbeny různé osobnosti ruské a sovětské historie. Leží tady politici Vjačeslav Michajlovič Molotov a Andrej Andrejev, ale také spisovatel a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol, filmař Sergej Ejzenštejn, hudební skladatel Dmitrij Šostakovič či druhá Stalinova manželka Naděžda Allilujevovna.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy