Slavný klášter v plamenech. V Moskvě hořela památka UNESCO

Zahraničí Zahraničí
15. 3. 2015 23:40
Novoděvičí klášter z roku 1524 byl v posledních letech nákladně zrekonstruován. Na vedlejším hřbitově jsou pohřbeny slavné osobnosti ruské historie.
Požár zvonice slavného moskevského kláštera.
Požár zvonice slavného moskevského kláštera. | Foto: Reuters

Moskva - V moskevském Novoděvičím klášteře v neděli pozdě večer vypukl požár. Podle agentury TASS začala hořet 40 metrů vysoká zvonice z roku 1690, která právě procházela rekonstrukcí, a plameny tak zasáhly hlavně lešení.

Zástupce ministerstva pro mimořádné situace podle agentury Interfax uvedl, že oheň se podařilo ještě před půlnocí moskevského času (22:00 SEČ) dostat pod kontrolu a že památka ze 17. století žádné větší škody neutrpěla.

Jednu z moskevských dominant hasilo podle agentury RIA Novosti 16 přivolaných hasičských vozů a stovka hasičů

Požár byl ohlášen ve 22:41 moskevského času, za čtyři minuty byli na místě první hasiči. Oheň zachvátil celou vrchní část zvonice, kromě ní vzplanuly i provizorní domky stavbařů a okolní okrasné stromy.

Příčina požáru zatím není známá, podle agentury TASS se nicméně obešel bez zranění.

"Nový klášter panen" z roku 1524, ležící nedaleko Kremlu, byl v posledních letech důkladně restaurován. Celý chrámový komplex je od roku 2004 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ke klášteru přiléhá hřbitov ze 16. století, kde jsou pohřbeny různé osobnosti ruské a sovětské historie. Leží tady politici Vjačeslav Michajlovič Molotov a Andrej Andrejev, ale také spisovatel a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol, filmař Sergej Ejzenštejn, hudební skladatel Dmitrij Šostakovič či druhá Stalinova manželka Naděžda Allilujevovna.

 

Právě se děje

Další zprávy