Londýn - Anglikánskou církví zmítají spory. Po bouřlivé šestihodinové debatě na půdě univerzity v britském Yorku učinili její vůdčí představitelé - takzvaná generální synoda - přelomové rozhodnutí: Ženy se mohou stát biskupy.
Synoda zamítla několik kompromisních návrhů, které měly usmířit tábory konzervativců a liberálů. Církvi tak hrozí rozkol.
Více než 1300 konzervativních duchovních před hlasováním uvedlo, že pokud bude možnost svěcení žen za biskupy schválena, z církve vystoupí.
Jeden z liberárních biskupů během diskuse se slzami v očích prohlásil, že se "poprvé v životě stydí za anglikánskou církev".
Konzervativci ženy na vůdčích postech v církvi odmítají. Nad rozhodnutím vyjádřil politování už i Vatikán. Označil jej za "novou překážku pro smíření mezi katolíky a anglikány".
"Je to důležitý okamžik pro církev, ženy i celý národ," okomentovala rozhodnutí Christina Reesová, vůdčí představitelka jedné ze skupin příznivců žen ve vysokých církevních pozicích.
V anglikánské církvi se od roku 1994 ženy smějí stát kněžími. I tehdy toto rozhodnutí provázela řada sporů.
K poslední vážné rozepři došlo v církvi v roce 2003, kdy byl homosexuál Gene Robinson z amerického New Hampshire vysvěcen na biskupa.
Spory ohledně homosexuálních kněžích či uzavírání registrovaného partnerství mezi nimi vedly odpůrce k vytvoření vlastní odnože církve.
Anglikánská církev vedená arcibiskupem Rowanem Williamsem je mateřskou církví anglikánského společenství církví, které má po celém světě zhruba 77 milionů přívrženců.