Williams trvá na svém: Bez šaríi to v Británii nepůjde

rak
12. 2. 2008 16:41
Duchovní vůdce anglikánů čelí výzvám k rezignaci
"Pastor Anglie" Rowan Williams.
"Pastor Anglie" Rowan Williams. | Foto: Reuters

Londýn - Podobnou krizi za svého úřadování v čele anglikánské cítkve arcibiskup Rowan Williams ještě nezažil. Zatím nikdy tolik jeho souvěrců nevolalo po jeho odchodu.

Vše způsobil minulý týden jeho rozhovor pro britskou BBC. Uvedl v něm, že začlenění některých prvků islámského práva šaría je pro Velkou Británii "nevyhnutelné".

"Musím převzít zodpovědnost za všechny nejasnosti a za matoucí výběr slov, které způsobily rozrušení veřejnosti a zejména mých bratrů a sester ve víře," obhajoval svá tvrzení před Velkým synodem, shromážděním 450 biskupů a kleriků.

Přesto před hlasy kritiků necouvnul. Šaríu je podle něj v ostrovním království s bezmála dvoumiliónovou menšinou muslimů potřeba brát v potaz.

Ať odstoupí!

"Pastor Anglie" upozornil, že nepožaduje začlenění islámského práva do britského zákonodárství. Podle svých slov chtěl jen vyzvat ke sblížení občanského a náboženského práva.

"Nemluvím o paralelních právních systémech. Státní zákony garantují veškeré základní prvky lidské důstojnosti," dodal.

Potleskem ověnčené vystoupení před Velkým synodem zároveň využil k vypíchnutí problémů, s nimiž se podle něj islám potýká. Ať už jde o postavení žen či vztah ke křesťanům.

Zatímco britský premiér Gordon Brown se za arcibiskupa postavil, řada vlivných anglikánů nepřestala požadovat jeho rezignaci.

"Nemyslím si, že má dar vést církev tak, jak je potřeba," reagoval Edward Armitstead z diecéze v Bathu a Wellsu. Přidal se k němu i Williamsův předchůdce George Carey. Obvinil ho z "přehánění", pokud jde o navrhované sbližování šaríi a britských zákonů.

 

Právě se děje

Další zprávy