Ženy už pevně patří do americké armády, řekla v Praze první admirálka USA. Nároky jsou ale tvrdé

Lenka Filipová
8. 12. 2016 12:08
"V tom, jak se muži a ženy vypořádávají s jednotlivými úkoly, nehraje pohlaví roli," říká Michelle Howardová, jedna z nejvýše postavených žen v americké armádě. Při návštěvě Prahy mluvila o ženách v US Navy i o "mladých dinosaurech", tedy lidech ze současné generace, kteří opakují stereotypy z dřívějších dob.
Admirálka US NAVY Michelle Howardová.
Admirálka US NAVY Michelle Howardová. | Foto: Matej Slávik

Praha – Když jí bylo dvanáct let, viděla Michelle Jeanine Howardová v televizi dokument. Po jeho zhlédnutí se rozhodla, že chce vstoupit do amerického námořnictva. Její bratr jí ale řekl, ze to není možné, protože pro ženy je akademie zavřená.

Mladá Michelle tehdy běžela za matkou. Ta jí potvrdila, že je to opravdu zakázané. Dodala ale, že pokud se zákony nezmění do doby, než se bude přihlašovat do Námořní akademie USA, společně vládu zažalují.

Podmínky vstupu žen do americké armády se ale přece jen změnily a Michelle Howardová nastoupila v osmnácti letech do námořní akademie. Dnes je první čtyřhvězdičkovou admirálkou v americkém námořnictvu. S muži a ženami se tam podle ní dnes zachází rovnocenně. Musí splňovat stejné fyzické standardy a absolvují i stejný trénink.

"V tom, jak se muži a ženy vypořádávají s jednotlivými úkoly, pohlaví nehraje roli. Navíc se jedná o individuální případy, lidé jsou odlišní," řekla Howardová během návštěvy Prahy.

Boj o postavení žen ale podle ní rozhodně není u konce. "Nevím, co to vypovídá o naší generaci, ale často se setkávám s lidmi, kteří opakují stereotypy typické právě pro generaci starší. Říkáme jim ‘mladí dinosauři'," dodává admirálka.

Vrchní velitelka US Navy pro Afriku a Evropu Michelle Howardová prošla i bojovým nasazením. Sloužila například v operacích Pouštní štít a Pouštní bouře v Perském zálivu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy