Ženy už pevně patří do americké armády, řekla v Praze první admirálka USA. Nároky jsou ale tvrdé

Lenka Filipová
8. 12. 2016 12:08
"V tom, jak se muži a ženy vypořádávají s jednotlivými úkoly, nehraje pohlaví roli," říká Michelle Howardová, jedna z nejvýše postavených žen v americké armádě. Při návštěvě Prahy mluvila o ženách v US Navy i o "mladých dinosaurech", tedy lidech ze současné generace, kteří opakují stereotypy z dřívějších dob.
Admirálka US NAVY Michelle Howardová.
Admirálka US NAVY Michelle Howardová. | Foto: Matej Slávik

Praha – Když jí bylo dvanáct let, viděla Michelle Jeanine Howardová v televizi dokument. Po jeho zhlédnutí se rozhodla, že chce vstoupit do amerického námořnictva. Její bratr jí ale řekl, ze to není možné, protože pro ženy je akademie zavřená.

Mladá Michelle tehdy běžela za matkou. Ta jí potvrdila, že je to opravdu zakázané. Dodala ale, že pokud se zákony nezmění do doby, než se bude přihlašovat do Námořní akademie USA, společně vládu zažalují.

Podmínky vstupu žen do americké armády se ale přece jen změnily a Michelle Howardová nastoupila v osmnácti letech do námořní akademie. Dnes je první čtyřhvězdičkovou admirálkou v americkém námořnictvu. S muži a ženami se tam podle ní dnes zachází rovnocenně. Musí splňovat stejné fyzické standardy a absolvují i stejný trénink.

"V tom, jak se muži a ženy vypořádávají s jednotlivými úkoly, pohlaví nehraje roli. Navíc se jedná o individuální případy, lidé jsou odlišní," řekla Howardová během návštěvy Prahy.

Boj o postavení žen ale podle ní rozhodně není u konce. "Nevím, co to vypovídá o naší generaci, ale často se setkávám s lidmi, kteří opakují stereotypy typické právě pro generaci starší. Říkáme jim ‘mladí dinosauři'," dodává admirálka.

Vrchní velitelka US Navy pro Afriku a Evropu Michelle Howardová prošla i bojovým nasazením. Sloužila například v operacích Pouštní štít a Pouštní bouře v Perském zálivu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy