Foto: Pamatuji si i úsměv japonského pilota, líčí přeživší. Od útoku na Pearl Harbor uběhlo 75 let

Vzpomínkový obřad k 75. výročí útoku na Pearl Harbor.
V přístavu Pearl Harbor vzpomínají na útok, ke kterému došlo před 75 lety.
Podle listu The Washington Post je naživu už jen něco málo přes sto Američanů, kteří útok na Pearl Harbor přežili. Mezi nimi i pětadevadesátiletý Delton Walling (na snímku vlevo).
"Během prvních 15 minut se potopila loď USS Utah, plavidlo USS California se převrátilo a USS Oklahoma šla ke dnu," popisuje Walling momenty z nečekaného japonského útoku.
"Myslel jsem si, že v ten den skončí můj život," líčí Walling, který se měl v osudný den hlásit do služby až ve čtyři hodiny odpoledne. V přístavu se ale nacházel už od časného rána.
Foto: Reuters
Adéla Očenášková Reuters Adéla Očenášková, Reuters
7. 12. 2016 18:00
Spojené státy si připomínají 75 let od útoku na námořní základnu Pearl Harbor. Na obřad v "perlovém" přístavu na Havaji se sjeli vojáci, váleční veteráni i ti, kteří měli štěstí a japonský útok přežili. Koncem prosince navštíví přístav i japonský premiér Šinzó Abe. Při události ze 7. prosince 1941, která předznamenala vstup USA do druhé světové války, zahynulo více než 2400 Američanů a šest desítek Japonců.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy