Foto: Pamatuji si i úsměv japonského pilota, líčí přeživší. Od útoku na Pearl Harbor uběhlo 75 let

Vzpomínkový obřad k 75. výročí útoku na Pearl Harbor.
V přístavu Pearl Harbor vzpomínají na útok, ke kterému došlo před 75 lety.
Podle listu The Washington Post je naživu už jen něco málo přes sto Američanů, kteří útok na Pearl Harbor přežili. Mezi nimi i pětadevadesátiletý Delton Walling (na snímku vlevo).
"Během prvních 15 minut se potopila loď USS Utah, plavidlo USS California se převrátilo a USS Oklahoma šla ke dnu," popisuje Walling momenty z nečekaného japonského útoku.
"Myslel jsem si, že v ten den skončí můj život," líčí Walling, který se měl v osudný den hlásit do služby až ve čtyři hodiny odpoledne. V přístavu se ale nacházel už od časného rána.
Foto: Reuters
Adéla Očenášková Reuters Adéla Očenášková, Reuters
7. 12. 2016 18:00
Spojené státy si připomínají 75 let od útoku na námořní základnu Pearl Harbor. Na obřad v "perlovém" přístavu na Havaji se sjeli vojáci, váleční veteráni i ti, kteří měli štěstí a japonský útok přežili. Koncem prosince navštíví přístav i japonský premiér Šinzó Abe. Při události ze 7. prosince 1941, která předznamenala vstup USA do druhé světové války, zahynulo více než 2400 Američanů a šest desítek Japonců.
 

Právě se děje

před 28 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 31 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy