Zemřel sociolog a filozof Zygmunt Bauman, autor "tekuté modernity". Bylo mu 91 let

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 9. 1. 2017 20:31
Ve věku 91 let v Británii zemřel polský vědec Zygmunt Bauman, považovaný za jednoho z největších sociologů 20. století. Podle polských médií o tom informovala jeho životní družka Aleksandra Kaniaová. Bauman proslul mimo jiné eseji o konzumní společnosti či teorií takzvané tekuté modernity. Napsal přes 50 knih. Bauman je držitelem čestného doktorátu Univerzity Karlovy a Ceny Nadace Vize 97.
Polský sociolog Zygmunt Bauman na tiskové konferenci ve městě Oviedo ve Španělsku – 20. října 2010.
Polský sociolog Zygmunt Bauman na tiskové konferenci ve městě Oviedo ve Španělsku – 20. října 2010. | Foto: Reuters

Leeds – Ve věku nedožitých 92 let zemřel Zygmunt Bauman, významný polský sociolog. Bauman je polským rodákem, ale většinu života prožil ve Velké Británii. Je znám díky svému zkoumání moderní společnosti a holocaustu. Přišel také s termínem "tekutá modernita", který popisuje nestálost současného světa. Napsal přes 50 knih.

Bauman se narodil 19. listopadu 1925 v židovské rodině v Poznani. V průběhu druhé světové války uprchl s rodinou do Sovětského svazu. Tam studoval na univerzitě v Nižním Novgorodu. Roku 1944 vstoupil do polské armády v SSSR. Mezi lety 1945 až 1953 sloužil v řadách speciálních bezpečnostních jednotek polské armády. Pro svůj kritický postoj ke komunistickému režimu upadl v Polsku v nemilost a v roce 1968 byl donucen emigrovat. Bauman nejprve žil v Izraeli, později se nastálo usadil ve Velké Británii, kde se na univerzitě v Leedsu stal profesorem sociologie.

Proslavil se termínem „tekutá modernita“. Společnost je podle Baumana v tekuté modernitě proměnlivá, konzumní a globalizovaná. Současně postrádá pevné společenské základy. "V tekutě moderním životě neexistují žádná pevná pouta, a pokud si je dočasně vytváříme, musí být jen volná, aby mohla být za změněných okolností opět rozvázána, co nejrychleji a co nejsnáze," psal Bauman ve svém díle. Bauman tento termín používal k popisu různých společenských problémů. V knize Tekutá láska se například věnoval popisu úpadku manželství a vzrůstající popularitě volných vztahů.

Za svou nejslavnější knihu Modernita a holocaust získal evropskou cenu Amalfi. Bauman v ní vysvětluje holocaust jako důsledek naprosto racionálního uvažování moderní společnosti. Bauman vnesl do sociologie některá netradiční témata, zejména fenomén těla, smrti a umírání, vztahu práce a spotřeby nebo vnímání času.

Zygmunt Bauman vždy měl pozitivní vztah k české sociologii. Od poloviny 60. let podporoval úsilí o její rekonstrukci a po roce 1989 svými knihami významně ovlivnil intelektuální prostředí v Česku. Zygmunt Bauman získal také čestný doktorát na Univerzitě Karlově a Cenu Nadace Vize 97.

 

Právě se děje

Další zprávy