Foto: Diskuse o holokaustu v nás? Proměny nádraží Bubny

Foto: Diskuse o holokaustu v nás? Proměny nádraží Bubny
První židovský transport z Prahy byl vypraven 16. října 1941.
Ten den přinesly noviny zprávu, že na nádraží Bubny byl do vagónů nakládán cirkus Krone. O transportech se nepsalo, ale vědělo.
Odjezdová hala, schodiště a perón jsou původní. Budou zachovány se svou omšelostí a patinou.
„Je spousta památníků minulosti. Byly doby, které budovaly památníky budoucnosti. Co potřebujeme dnes - památník současnosti. Místo, kde se o stigmatech minulých i současných dá otevřeně mluvit," říká ředitel o. p. s. Památník Šoa Praha Pavel Štingl, autor scénáře stálé expozice.
Foto: Matěj Stránský
Aktuálně.cz Obrazová sekce, Aktuálně.cz
21. 1. 2015 9:34
Z nádraží Bubny v Praze 7 byly deportovány tisíce Pražanů do koncentračních táborů. Výstava seznamuje s projektem na změnu nádraží na centrum diskuse o holokaustu.

Praha - Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha představuje na Novoměstské radnici projekt PAMÁTNÍK TICHA - proměnu nádraží Bubny v centrum diskuze o šoa v nás.

Chátrající nádražní budovu, kterou se podařilo získat smlouvou o pronájmu s Českými drahami formou padesátileté zápůjčky, chce obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha proměnit v moderní prostor pracující s pamětí místa, s minulostí křižovatky cest na pomezí Holešovic a Letné a s otiskem jejích kulturních skupin do tváře metropole.

„Samotné nádraží je výstavním atributem. Ukrývá příběh místa, ze kterého bylo deportováno na 50 000 židovských občanů Prahy do koncentračních táborů,“ uvádí autor projektu, filmový dokumentarista a ředitel o. p. s. Památník Šoa Praha Pavel Štingl.

V pořadí pátá výstava z cyklu prezentací projektu revitalizace pražského nádraží Bubny se koná v Mázhausu Novoměstské radnice a trvá do 1. 2. 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy