Zemřel Roy Disney, muž, který zachránil animovaný film

jem
17. 12. 2009 11:11
Roy Disney svými filmy pomohl zachovat slávu animovaného filmu

Los Angeles - Ve věku nedožitých osmdesáti let zemřel ve Spojených státech synovec Walta Disneyho Roy, který stál za oživením společnosti Walt Disney. Především Roy Disney se postaral o to, aby animovaná tvorba zakladatele slavné společnosti neupadla v zapomnění.

V noci na dnešek prohrál svůj roční boj s rakovinou žaludku.

Lásku k animovanému filmu zdědil Roy Disney po svém otci. Byl to právě Roy Disney starší, který stál společně s Waltem u zrodu celé společnosti. Roy Disney v jedné z nejznámějších firem amerického zábavního průmyslu působil 56 let. Vrcholem jeho kariéry byl rok 2003, kdy usedl do křesla zástupce předsedy představenstva a šéfa sekce animované tvorby.

"Jako šéf pomohl Disney vést studio do nové zlaté éry animovaného filmu. Dokázal bezprecedentně provázat umění a moderní technologie. Takto vznikly snímky jako Malá mořská víla, Kráska a zvíře, Aladdin nebo Lví král," zaznělo ve smutečním oznámení společnosti Walt Disney.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy