Zemřel muž, který přežil oba japonské atomové výbuchy

Roman Gazdík
6. 1. 2010 15:37
Tsutomu Jamaguči žil v Nagasaki, do Hirošimy přijel na obchodní jednání

Nagasaki - Tsutomu Jamaguči měl štěstí v neštěstí. Dvakrát se nacházel, kde neměl. Dvakrát z toho vyvázl. Jamaguči byl jediným oficiálně uznaným obyvatelem planety, který přežil dva výbuchy atomové bomby.

Zemřel teprve tento týden v pondělí. Ve středu to oznámila jeho dcera.

Třiadevadesátiletý Japonec trpěl rakovinou žaludku a ta se mu nakonec stala i osudným. Zesnul ve městě, které ho proslavilo - přístavu Nagasaki na jihojaponském ostrově Kjúšú.

Tsutomu Jamaguči se narodil 16. března 1916 a během druhé světové války pracoval v Nagasaki pro firmu Mitsubishi. Šestého srpna 1945, kdy vybuchla 600 metrů nad Hirošimou první atomová bomba "Malý chlapec", zde byl tehdy devětadvacetiletý Japonec na obchodním jednání.

V okamžiku výbuchu Jamaguči právě vystupoval z tramvaje, podle vlastních slov se nacházel přibližně tři kilometry od epicentra exploze. To se nacházelo nad takzvaným Atomovým dómem, jedinou budovou, která po katastrofě v centru Hirošimy zůstala stát.

Atomový dóm v Hirošimě, jeho stavitelem byl Čech Jan Letzel. Celosvětové slávy této budovy se však nedožil. zemřel roku 1925
Atomový dóm v Hirošimě, jeho stavitelem byl Čech Jan Letzel. Celosvětové slávy této budovy se však nedožil. zemřel roku 1925 | Foto: Martin Novák

Výbuch mu protrhl ušní bubínky a popálil horní polovinu těla, noc pak strávil v jednom z hirošimských bombových krytů. Domů do Nagasaki se vrátil druhý den a o dva dny později zde byl svědkem výbuchu druhé americké bomby.

Jaderná puma "Tlustý muž" explodovala 469 metrů nad Nagasaki 9. srpna 1945. Jamaguči v té době údajně vyprávěl svému šéfovi o tom, co zažil v Hirošimě.

"Měl jsem dojem, jako kdyby mě ten (atomový) hřib sledoval z Hirošimy," řekl v rozhovoru pro britský list Independent loni v březnu.

Podle některých odhadů existovalo více než 160 lidí, kteří prodělali atomové útoky v obou japonských městech, Jamaguči byl však jediným, u koho to japonské úřady potvrdily. Stalo se tak až v březnu minulého roku.

Do konce roku 1945 zemřelo v Hirošimě a Nagasaki kvůli jaderným explozím 140 a 80 tisíc lidí, polovina z nich 6. a 9. srpna.

Poté, co se Jamaguči zotavil, začal pracovat pro americké okupační síly, později se však vrátil do Mitsubishi. Podle jeho dcery se těšil po celý život dobrému zdraví.

Tošiko Jamasakiová citovaná deníkem New York Times však věří, že si atomová radiace vybrala v jejich rodině přesto krutou daň.

Malá Japonka vzdává úctu obětem jaderného výbuchu v Hirošimě
Malá Japonka vzdává úctu obětem jaderného výbuchu v Hirošimě | Foto: Reuters

Její matka, která byla rovněž zasažena radioaktivním spadem po výbuchu v Nagasaki, zemřela roku 2008 na rakovinu jater a ledvin. I Jamagučiho syn zemřel na rakovinu a dalšího jeho dcera je chronicky nemocná po celý svůj život.

Jamaguči začal být aktivní ve hnutí požadujícím zákaz atomových bomb teprve v pozdějších letech svého života. Údajně v tomto smyslu napsal dopis i americkému prezidentovi Baracku Obamovi a podle listu Majniči Šimbun jej nedávno navštívil i režisér James Cameron, aby si s ním promluvil o filmu o jaderných explozích nad Japonskem.

 

Právě se děje

Další zprávy