Zemřel německý kněz Georg Ratzinger. Bratrovi bývalého papeže bylo 96 let

ČTK ČTK
1. 7. 2020 14:04
Ve věku 96 let ve středu zemřel německý katolický kněz a starší bratr bývalého papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger. Ratzinger působil v letech 1964 až 1994 jako kapelník katedrály v Řezně (Regensburg), kde vedl i věhlasný chlapecký sbor Vrabčáci řezenského dómu (Regensburger Domspatzen).
Georg Ratzinger, bratr bývalého papeže Benedikta.
Georg Ratzinger, bratr bývalého papeže Benedikta. | Foto: Reuters

O špatném zdravotním stavu Georga Ratzingera informovala média už v polovině června, kdy za ním z Vatikánu přijel do Bavorska na návštěvu mladší bratr, 93letý emeritní papež Benedikt XVI. Strávili spolu pět dní.

Georg a Joseph Ratzingerovi vstoupili v roce 1946 společně do kněžského semináře, vysvěceni byli rovněž společně v roce 1951. V 60. letech se milovník hudby Georg stal chrámovým kapelníkem a šéfem úspěšného chlapeckého sboru, s nímž procestoval celý svět. V roce 1994 se funkce vzdal a dál žil jako kanovník v Řezně.

Zpráva o fyzickém i sexuálním násilí ve sboru Regensburger Domspatzen z roku 2017 zmiňuje i Georga Ratzingera. Podle vyšetřování nesl jako vedoucí přinejmenším morální spoluvinu na násilí, kterého se učitelé a kněží na "vrabcích" dopouštěli. Zpráva ale tvrdí, že se i on sám uchyloval k fyzickým trestům na členech sboru. Ratzinger v minulosti několikrát popřel, že o případech zneužívání dětí ve sboru věděl.

Podle německých médií udržoval Georg se svým bratrem celý život úzký vztah. A to i poté, co se Joseph stal jako Benedikt XIV. v roce 2005 papežem. Georg byl posledním blízkým příbuzným emeritního papeže, jejich sestra Maria zemřela v roce 1991.

Video: Trailer k filmu Dva papežové

Film Dva papežové lze vidět na Netflixu s českými titulky i dabingem. | Video: Netflix
 

Právě se děje

před 15 minutami

Hokejisté Litvínova se po karanténě dnes vrátili do tréninku

Hokejisté Litvínova se po čtrnáctidenní karanténě kvůli koronavirové nákaze dnes odpoledne vrátili do přípravy na nový ročník extraligy. Přerušit ji museli ve čtvrtek 23. července po předchozím jediném dni tréninku na ledě poté, co byl na covid-19 pozitivně testován hráč A-týmu.

"Nákaza koronavirem samozřejmě ovlivnila naši přípravu, protože jsme ztratili dva týdny. Je to věc, se kterou se musíme vypořádat a jít dále. Hráči se v rámci svých možností připravovali v domácím prostředí i během karantény podle plánů od kondičního trenéra," řekl klubovému webu Vervy trenér Vladimír Országh.

Hráči, realizační tým i část zaměstnanců klubu podstoupili během karantény dva testy. Ty kontrolní v úterý podle klubového serveru u všech potvrdily negativní výsledky. Do přípravy se vrací i nejmenovaný hráč, který byl 23. července pozitivně testován.

Dvanáctý tým uplynulého ročníku extraligy se může začít opět naplno chystat na nový ročník. "Každý den jsme navíc měli on-line porady, kde jsme měli prostor řešit i taktiku. Nyní se vracíme zpátky na led a v příštím týdnu nás už čekají zápasy, takže všechno musí proběhnout ve zrychlené formě, abychom byli na zápasy nachystaní," prohlásil Országh, který po minulé sezoně nahradil na lavičce Severočechů Vladimíra Kýhose.

První přípravný duel sehraje Litvínov v rámci Poháru Generali České pojišťovny v úterý v Karlových Varech. Zápasy z tohoto týdne - z úterka v Liberci a ze čtvrtka proti Mladé Boleslavi - byly odloženy na pozdější termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy