Vrabci v pekle. Obětí násilí a zneužívání bylo nejméně 547 chlapců z řezenského pěveckého sboru

ČTK ČTK
18. 7. 2017 15:59
Více než pět set chlapců ze slavného pěveckého sboru Řezenští chrámoví vrabci bylo od konce druhé světové války do začátku 90. let minulého století fyzicky týráno nebo sexuálně zneužíváno. Spoluvinu nese i bratr bývalého papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger, který vedl sbor 30 let a proti nekalým praktikám nezasáhl. Ve sboru panovala "kultura mlčení". Dobrá pověst sboru byla nade vše.
Pěvecký sbor Řezenští chrámoví vrabci na snímku z roku 1997.
Pěvecký sbor Řezenští chrámoví vrabci na snímku z roku 1997. | Foto: ČTK

Řezno - Obětí fyzického násilí, ale i sexuálního zneužívání se stalo přinejmenším 547 členů chlapeckého sboru Řezenští chrámoví vrabci (Regensburger Domspatzen).

Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou v úterý představil právník Ulrich Weber. Ten celou kauzu vyšetřoval.

Ještě na počátku loňského roku se přitom odhadovalo, že obětí násilí ze strany kněží a učitelů bylo ve slavném sboru kolem 230.

K násilí docházelo od roku 1945 do počátku 90. let minulého století především v přípravce, ale i mezi žáky řezenského gymnázia.

Řada dětí podle Webera vnímala školu jako "vězení, peklo a koncentrační tábor". Někteří líčí svá školní léta jako "nejhorší dobu svého života plnou strachu, násilí a bezmoci".

Případ zneužívání v proslulém dětském sboru se dostal na veřejnost v roce 2010. Tehdy Německem otřásala série skandálů kolem sexuálního násilí na katolických školách a internátech, k němuž údajně docházelo především v 70. a 80. letech minulého století.

Podobná obvinění se tenkrát objevila i v Nizozemsku, Rakousku, Švýcarsku a v Irsku.

V Řezně se právník Weber soustředil na případy od konce druhé světové války do počátku 90. let minulého století.

Spoluvinu na násilí, kterého se učitelé a kněží dopouštěli na "vrabcích", dává závěrečná zpráva také bratru emeritního papeže Benedikta XVI. Georgovi Ratzingerovi, který sbor vedl v letech 1964 až 1994.

Ratzinger v minulosti několikrát popřel, že by o případech zneužívání členů sboru věděl. K poslednímu z nich přitom mělo dojít až v roce 1992.

Podle Webera lze papežovu bratrovi vyčíst to, že navzdory povědomí o praktikách uvnitř sboru nijak nezasáhl. Ve sboru podle něj o násilí na dětech věděli téměř všichni, panovala v něm však "kultura mlčení".

Hlavním cílem bylo chránit dobrou pověst chóru.

Všechny činy, jichž se dospělí na dětech v řezenském sboru dopustili, jsou podle Webera promlčené. Postižení by ale měli být odškodněni částkou ve výši až 20 tisíc eur (520 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 45 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 56 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy