reklama
 
 

Zemřel íránský exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání, bylo mu 82 let

Aktualizováno 8. 1. 2017 21:11
Bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání v neděli v 82 letech zemřel, známila íránská média. Exprezident byl hospitalizován v nemocnici u Teheránu po srdečním infarktu, kterému podlehl. Rafsandžání stál v čele země v letech 1989 až 1997. I poté byl v zemi vlivným politikem.

Teherán - Ve věku 82 let zemřel v neděli bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání. Oznámila to íránská státní média. Exprezident zemřel v nemocnici u Teheránu, kde byl dnes hospitalizován se srdečním infarktem.

Úmrtí exprezidenta oznámila státní televize, která kvůli tomu přerušila vysílání. "Po životě plném usilovného boje na cestě islámu a revoluce odešel do vznešeného nebe," oznámila pohnutým hlasem moderátorka v televizi.

Rafsandžání stál v čele země v letech 1989 až 1997. I poté byl v zemi vlivnou postavou a měl pověst umírněného a pragmatického politika. Často hrál klíčovou roli při úrovnávání politických konfliktů v zemi. V zahraniční politice zastával sblížení se Západem.

Rafsandžání v poslední předvolební kampani podpořil současného prezidenta Hasana Rúháního. Právě veřejná podpora, kterou Rafsandžání poskytl Rúhánímu, byla jedním z hlavních důvodů, proč Rúhání volby vyhrál.

V současné době stál exprezident Rafsandžání v čele orgánu, který radil nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu.

Jako prezident Íránu nastartoval Rafsandžání programy obnovy země po osmileté válce s Irákem a zahájil postupné přibližování země Západu. V domácí ekonomice podporoval tržní hospodářství a byl zastáncem privatizace státních podniků.

Smrt Rafsandžání označují agentury za velkou ránu pro umírněné politiky a reformisty, kteří tak přišli o svého nejvlivnějšího stoupence.

Lítost nad úmrtím "starého spolubojovníka" vyjádřil i ajatolláh Chameneí, který s ním podle svých slov spolupracoval 59 let. "Na jeho inteligenci a rozvahu jsme se mohli všichni po celá ta léta politického boje vždy spolehnout," uvedl Chameneí. A dodal, že ani odlišnosti v názorech nikdy nezpřetrhaly jejich přátelství. "Byl jedinečný a takového, jako byl on, už nikdy nenajdu," prohlásil nejvyšší iránský vůdce.

autor: ČTK | 8. 1. 2017 18:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama