Budoucností Íránu jsou zbraně, ne vyjednávání, má jasno ajatolláh Chameneí

Zahraničí Zahraničí
30. 3. 2016 20:48
Nejvyšší íránský duchovní vůdce a faktický vládce země Alí Chameneí se postavil proti vůdci umírněných reformistů. Budoucnost země podle něj nespočívá ve vyjednávání, ale v síle zbraní.
Foto: Reuters

Teherán - Budoucnost pro Írán představují zbraně, nikoliv vyjednávání. 

"Pokud by islámská republika usilovala o vyjednávání a neměla přitom žádnou obrannou sílu, musela by ustoupit před hrozbami jakékoliv slabé země," prohlásil podle agentury Reuters nejvyšší duchovní představitel země ajatolláh Alí Chameneí.

Írán přitom teprve před pár měsíci dosáhl zrušení mezinárodních sankcí, které na něj byly uvaleny kvůli jeho jadernému programu.

V lednu ale na něj dopadla další omezení, a to ze strany Spojených států. Důvodem jsou testy raketové výzbroje, které podle Washingtonu zahrnovaly i střely schopné nést jaderné zbraně. "To je v rozporu s rezolucí číslo 2231, kterou rada schválila v červenci 2015," napsali nyní západní spojenci generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a vedení Rady bezpečnosti OSN. A v dopisu vyzvali k "odpovídající reakci".

Nedávné zrušení dlouholeté izolace přitom znamenalo pro íránskou vládu a prezidenta Hasana Rúháního výrazný úspěch. Ruháního optimismus čerpal z vidiny velké vzpruhy pro íránské hospodářství, na což především spoléhali obyvatelé země.

Ajatolláh Chameneí je - coby zastánce tvrdé linie režimu - skeptičtější a snaží se následky jaderné dohody s mocnostmi mírnit. Obává se především sbližování se Spojenými státy a jejich spojenci. Jeho cílem je, aby si Írán udržel vojenskou a ekonomickou sílu, poznamenává Reuters.

"Ti, kdo si myslí, že budoucnost je v jednání, a ne ve zbraních, jsou buď ignoranti, nebo zrádci," stojí v prohlášení na Chameneího webových stránkách.

Nejvyšší ajatolláh se tak staví proti umírněným reformistům, kteří stojí za prezidentem Ruháním. Právě jejich vůdce - bývalý prezident země Akbar Hášemí Rafsandžání - před časem na svém twitterovém účtu napsal, že "budoucnost je ve vyjednávání, a ne ve zbraních".

Na začátku března však Írán provedl další testy balistických raket. Teherán popírá, že by rakety byly navrženy tak, aby byly schopné nést jaderné zbraně. Tudíž podle něj nedošlo k porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která mu testování takových nosičů zakazuje a na kterou se odvolávají západní mocnosti. Spolehnout se může na podporu Ruska, které je stálým členem RB OSN a disponuje právem veta.

 

Právě se děje

Další zprávy