Dillí - Týmy záchranářů uvolňují silnice a horské průsmyky, které zablokovaly sesuvy půdy. Potřebují se co nejrychleji dostat do odlehlých vesnic severovýchodní Indie, Nepálu a čínského Tibetu, zasažených nedělním ničivým zemětřesením.
Otřesy půdy o síle 6,9 stupně Richterovy škály si v této himálajské oblasti podle nejnovější bilance vyžádaly nejméně 55 mrtvých a zničily více než 100 000 domů. Mrtvých bude pravděpodobně přibývat.
V Indii je zasažen hlavně malý stát Sikkim, který leží na hranici s Nepálem, Tibetem a Bhútánem. Sikkimské úřady hlásí nejméně 30 mrtvých, dalších 11 indických obětí je v sousedních indických svazových státech Bihár a Bangla (Západní Bengálsko).
Třiadvacet bezvládných těl vyprostili příslušníci polovojenských jednotek z trosek ve správním středisku Sikkimu, ve městě Gántók, přičemž sedm dalších těl bylo v témže městě lokalizováno pod ruinami budov, ale zatím nebylo vytaženo, uvedl šéf místní policie Džasbír Singh.
Minimálně 50 zraněných je v nemocnici.
Sedm mrtvých a téměř 70 zraněných registruje Nepál. V metropoli Káthmándú zabila dva muže a dítě hroutící se zeď u britského velvyslanectví. Otřesy vylekaly i poslance nepálského parlamentu, kteří při jednání o státním rozpočtu vyběhli ze sněmovní síně na parkoviště, aby se po čtvrt hodině vrátili zpět k debatě.
Agentura Nová Čína oznámila, že sedm lidských životů a 22 raněných si otřesy vyžádaly v Tibetu. Zemětřesení pocítili lidé i v indické metropoli Dillí a v Bangladéši.
Indický premiér Manmóhan Singh svolal mimořádnou schůzi národního úřadu pro řešení katastrof a nařídil leteckou přepravu záchranných týmů do nejhůře poznamenaných částí Sikkimu.
Přístup záchranářů k postiženým ale komplikují další lijáky. Husté mraky znemožňují přelety vrtulníků nad postiženými oblastmi, kde se nacházejí nejvyšší vrcholky světa.
Kolem poledne místního času se nicméně záchranářům podařilo uvolnit jeden pruh hlavní dálniční komunikace směřující od nejbližšího letiště do Sikkimu a první konvoj 75 členů polovojenských jednotek se vydal k vesnici Mangan, která byla nejblíže epicentru zemětřesení, informovaly místní úřady.
Televizní záběry z Gántóku, jenž se nachází 68 kilometrů jihovýchodně od epicentra otřesů, ukázaly polorozpadlé budovy, popraskané chodníky a propadlé hlavní ulice. Na silnicích sedí lidé schovaní pod deštníky, přestože teplota se podle agentury Reuters pohybuje kolem osmi stupňů Celsia a v noci může dále klesat.
Jeden z obyvatel Gántóku sdělil agentuře Reuters, že mezi obyvateli stále vládne panika. "Byli jsme celou noc venku," řekl. Do vládních provizorních ubytoven v Gántóku už dorazilo několik tisíc uprchlíků, jejichž domy, podmáčené z nedávných monzunových dešťů, při otřesech půdy spadly.