Podle evropských seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně, podle americké geologické služby USGS bylo o desetinu stupně silnější. Sever Chorvatska zasáhlo těsně před půl sedmou, epicentrum bylo údajně jen sedm kilometrů severně od Záhřebu. Následovaly nejméně dva další otřesy.
"Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil," citovala agentura Reuters nejmenovaného svědka, podle kterého mělo zemětřesení hned několik vln.
Podle premiéra Andreje Plenkoviče se jednalo o nejsilnější zemětřesení v Záhřebu za posledních 140 let.
Zpravodaj Reuters po otřesech hlásil poškozenou zvonici kostela, podle agentury AP svědci přinášeli zprávy o prasklinách na vícero budovách v Záhřebu či o poničených střechách. Ulice v centru města byly údajně poseté sutinami, místy se zřítily na zem i velké betonové bloky či komíny. Otřesy zanechaly stopy i na záhřebské katedrále, částečně poškodily špičku jedné ze dvou hlavních věží dominanty města. Celkem bylo podle úřadů poškozeno asi 70 budov.
Někteří lidé po otřesech utíkali z domů, hlášeny byly také požáry a výpadky dodávek elektřiny či připojení k internetu. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović na twitteru apeloval na obyvatele, aby ve zmatku nezapomínali na bezpečnostní rozestupy doporučované v souvislosti se šířením koronaviru. Chorvatsko dosud zaznamenalo 254 případů nákazy.
"Momentálně bojujeme se dvěma nepřáteli, jeden je neviditelný a druhý nepředvídatelný," uvedl Božinović.
Šéf městského úřadu pro mimořádné situace Pavle Kalinić zároveň Záhřebanům skrze rozhlasové vysílání vzkázal: "Nevcházejte do domů, zůstaňte venku… Civilní ochrana Záhřebu pracuje ze všech sil, na nohou jsou 3000 lidí."