Zemětřesení! Nebezpečí Sulawesi nehrozí

Roman Staněk
23. 7. 2006 12:13
Jakarta - Indonésie těžce doplácí na to, že nemá varovný systém před tsunami. Vlna tsunami na Jávě zabila 668 osob, dnes hrozilo nebezpečí Sulawesi. Uvnitř: ANIMACE
Po pondělní tsunami...
Po pondělní tsunami... | Foto: Reuters

Počet obětí pondělní přívalové vlny tsunami, která zasáhla indonéské pobřeží po zemětřesení, stoupl na 668. Záchranáři našli na jižním pobřeží ostrova Jáva desítky dalších těl v místech, která byla dosud nepřístupná.

Během dnešního dne se zachvěla země nedaleko ostrova Sulawesi. Obavy z tsunami přinutily indonéské úřady k evakuaci stovek lidí. Později však vydaly úřady novou zprávu, podle níž cunami nehrozí, a vyzvaly obyvatele k návratu domů.

Když před rokem a půl udeřily v Asii vlny tsunami, zabily na 200 tisíc lidí. Přišly bez varování.

Vláda Indonésie, nejvíce postižené země, okamžitě a na popud světového společenství začala připravovat stavbu výstražného systému, který měl pomocí bójí rozestavěných kolem ostrovů a dalších zařízení blížící se vlny rozpoznat.

Nevstoupíš dvakrát do téže tsunami

Tento týden zasáhla pobřeží Indonésie další smrtící vlna a odnesla si více než 500 lidských životů. Jak to, že o blížící se tsunami opět nikdo nic nevěděl?

Princip výstražné bóje je jednoduchý. Snímač na ní umístěný by měl rozpoznat procházející vlnu a okamžitě vyslat signál satelitu, který bude varovat pobřežní stanice.

Foto: Aktuálně.cz

Tento systém by skutečně mohl zafungovat, problémem ovšem je, že Indonésie do dnešního dne nemá ani jednu takovouto bóji funkční. A to by jich podle odborníků potřebovala více než dvacet.

Tsunami do mobilu

Bóje však není jediný způsob, jak předejít obětem ničivých vln. Indonéský mobilní operátor Telkom za tučný peníz nabízí rozesílání varovných SMS, bude-li někde v moři zaznamenáno zemětřesení a seismologové vydají před tsunami varování.

Seismologové skutečně v pondělí varování vydali, jenže nikomu v ohrožené oblasti zpráva do mobilu nepřišla. Celý mobilní systém v oblasti totiž selhal, neboť spadla síť.

I kdyby se to nestalo, stejně by se možná zpráva nedostala k lidem včas. Kvůli nedostatku seismologických stanic, je jich 30, v současné době trvá vědcům nejméně jednu hodinu, než získají a vyhodnotí potřebná data. Až poté mohou odeslat varování.

Jenže tsunami je rychlejší. Na pobřeží tentokrát dorazila už za dvacet minut. "Nebyl čas varovat lidi," řekl pan Fauni, který má varování na starosti. Od příštího roku by mělo fungovat dalších třicet stanic.

Foto: Reuters
Dělníci ve městě Padang na západě Sumatry opravují bóji výstražného systému proti tsunami  Jedna ze dvou DART bójí, která byla stažená z moře, aby byla odstraněná závada. Při pondělní tsunami nefungovala žádná
Dělníci ve městě Padang na západě Sumatry opravují bóji výstražného systému proti tsunami Jedna ze dvou DART bójí, která byla stažená z moře, aby byla odstraněná závada. Při pondělní tsunami nefungovala žádná | Foto: Reuters

Dvacet bójí do tří let?

Potřebujeme telekomunikační systém, který bude nezávislý na veřejné síti, říkají indonéští odborníci, protože ten veřejný často nefunguje. Linky jsou přetížené, nejde se dovolat. A ve vzdálených a odlehlých oblastech mobilní síť stejně nefunguje.

Samozřejmě, jak říkají Indonésané, plány na vylepšení jsou. Otázkou zůstává, kdy budou projekty hotové a co všechno bude potřeba k tomu, aby prostě fungovaly.

Bóje DART jsou v současné době v mořích kolem Indonésie dvě. Jejich zavedení trvalo rok, nefunguje ani jedna. Dalších plánovaných dvacet má zaujmout své místo poblíž nestabilního indonéského pobřeží do tří let.

Mobilní sítě se rozšiřují a výstražný systém sirén je také průběžně instalován. Sirény jsou velmi důležité pro chudé lidi, kteří nevlastní mobilní telefony, televizní přijímače nebo rádia.

Jenže například na Jávě, která byla postižena mnoha zemětřeseními a velká vlna zde způsobila ohromné škody, budou sirény instalovány až příští rok.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

TSUNAMI UDEŘILO:

CO INDONÉSIE POTŘEBUJE:

22 bójí DART na moři FUNGUJE: 0 120 stanic na měření přílivu FUNGUJE: 4 160 seismografů FUNGUJE: 36

Lidé nevědí

Někteří odborníci na tsunami však poukazují ještě na jeden vážný nedostatek indonéského systému varování. Když se těsně předtím, než velká vlna zasáhla na konci roku 2004 Jávu, voda stáhla od pobřeží, svědci viděli, jak se lidé běží podívat na odhalené pláže, kde není voda.

Lidé neznají ani základní bezpečnostní instrukce, jak se po zemětřesení chovat. Pokud jste blízko moře a cítíte zemětřesení, říká havajský seismolog Charles McCarthy, je to pro vás znamení, že se máte od moře co nejrychleji vzdálit.

Je to všechno složité, shodují se indonéští odborníci na tsunami a zemětřesení. I když peníze jsou, systém DART dotuje například Německo, jiné systémy zase Japonsko, Čína nebo Evropská unie, chybí lidské zdroje i vhodné technologie.

To, že se vyskytnou problémy, je jasné. Je to poprvé, kdy lidstvo vyvíjí takovýto druh systému. "Všechno, co potřebujeme, je, aby nám vyspělé země se zaváděním systému pomohly," říká indonéský seismolog Fauni.

 

Právě se děje

Další zprávy