Země usekaných rukou znovu volí.Sierra Leone

rst, Reuters
11. 8. 2007 6:50
Bývalí dětští vojáci v ráji "krvavých diamantů" volí změnu
Sídlo opozční APC - právě oni mají šanci vyhrát dnešní volby ve Sierra Leone
Sídlo opozční APC - právě oni mají šanci vyhrát dnešní volby ve Sierra Leone | Foto: Reuters

Freetown - První volby od roku 2005, kdy ze země odešly mírové jednotky OSN, čekají Sierra Leone. Africkou zemi ochromenou krvavou válkou financovanou z prodeje diamantů.

Dnešní prezidentské a parlamentní volby v této bývalé britské kolonii ukáží, zda je země schopna udělat tlustou čáru za minulostí, ve které odhodlanost jít volit stála člověka vlastní ruku nebo nohu.

Válka byla krutá. Pamětníci stále nemohou zapomenout na to, jak se městy proháněly zdrogované jednotky dětských vojáků, které po desítkách znasilňovaly stejně staré dívky a zabíjely jejich rodiče.

Mládež rozhodne

Rozhodující bude ve volbách právě hlas mladých, z nichž mnozí prožili dětství se zbraní v ruce nebo na útěku před rebely. Více než polovina z 2,6 milionu pravoplatných voličů je mladší než 32 let.

Foto: Aktuálně.cz

"Pak N Go!" burácí ve freetownském slumu rádio a z něj hit raperské kapely Jungle Leaders. Zmizet nemá nikdo jiný než vládní strana SLPP a její odstupující prezident Tejan Kabbah.

Mladým se nelíbí, že vládní strana nedokázala zatočit s korupcí a porazit chudobu. Mnozí nevěří, že by nový kandidát strany na prezidenta Soloman Berewa mohl něco změnit.

"Minule jsem volil Kabbaha. Neudělal nic z toho, co slíbil," říká šestadvacetiletý Osman Koroma pro agenturu Reuters. Jeho plat nedosahuje ani jednoho dolaru denně.

"Jsem naštvaný. Nemáme cesty, osvětlení, elektřinu. Trpíme. Politici pro nás nic neudělali. Všechno co dělají je, že jedí," dodává naštvaný Osman.

Zkouší to jinde

Jako mnoho jeho soukmenovců, také Koroma se rozhodl změnit stranu, které dá svůj hlas. Opoziční APC Všelidový kongres slibuje nulovou toleranci úplatkářství a po úspěchu v místních volbách v roce 2004 má dobře nastartováno.

Další písnička zpěváka Emersona, populární na špinavých ulicích Freetownu a dobírajících, si politiky se jmenuje Tu Fut Arata dvounohá krysa.

Desítky let předchozí zkorumpované vlády APC totiž pomohlo vytvořit Frontu revoluční unie (RUF), což znamenalo začátek konfliktu, který za sebou nechal 50 000 mrtvých a více než půl milionu uprchlíků.

Za ilegální prodej tzv. "krvavých diamantů" si RUF kupovala zbraně od bývalého liberijského diktátora Charlese Taylora, který se momentálně za své zločiny zpovídá trestnímu tribunálu v Haagu.

Dlouhá válka však obyvatelům nepřinesla vůbec nic. Země se loni propadla v žebříčku nejzkorumpovanějších zemí světa téměř k samému dnu a jediné, co ji zachránilo od úplné anarchie bylo vysazení mezinárodních jednotek.

Ztracené iluze

V dubnu se stáhla britská vláda, která pomáhala vybudovat fungující politické instituce. A důvod? Vytvořená protikorupční komise neudělala vůbec nic pro zatčení velkých ryb a místo toho se soustředila na bezvýznamné učitele nebo doktory.

"Všichni jsou zmatení. Nikdo neví koho volit. Ale určitě to nebude SLPP, které jsem volil minule. Ta korupce, to už je moc," říká občan Freetownu Iyamide.

Nezaměstnanost mezi mladými v zemi přesahuje 60 procent a dva ze tří dospělích jsou negramotní. Mladí, kteří přijíždějí z venkova do Freetownu často ztrácí iluze a končí ve slumech.

"Mladí se uchylují k násilí, protože nemají práci. To je taky důvod, proč mnoho z nich válčilo," říká Abdul Kujate, tiskový mluvčí mise OSN v zemi.

Mnoho ze 70 000 bývalých mladých bojovníků bylo přetransformováno ve zločinecké gangy, nebo se staly ochrankami či součástí "soukromých armád," hlídajících diamantové doly.

"Go Vote, No Violence" se jmenuje hit skupiny Artists for Peace (Umělci pro mír), kteří jezdí svou dodávkou po zemi a hlásají, že nikoliv samopal, ale hudba je jejich zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy