Vědci z Číny vyvinuli automobil, který lze ovládat pouhými myšlenkami. Zatáčet ale zatím nezvládá

ČTK ČTK
30. 12. 2015 9:34
K ovládání vozu bude řidič používat speciální zařízení pro čtení mozkových signálů. Zařízení, které zaznamenává elektrickou aktivitu mozku, zahrnuje celkem 16 senzorů. Získané signály pak převádí v příkazy pro ovládání automobilu. "Zařízení sbírá EEG signály a bezdrátově je přenáší do počítače. Počítač signály roztřídí a rozpozná, co lidé chtějí udělat. Poté signály promění v ovládací příkaz pro automobil," uvedl vědec Čang Čao. Vědcům se zatím podařilo najít způsob, jak prototyp automobilu zamknout, rozjet a zastavit. Zatáčet ale zatím neumí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tchien-ťin - Vědci z univerzity v čínském městě Tchien-ťinu vyvinuli automobil, který lze ovládat myšlenkami.

Řidič vybavený speciálním zařízením pro čtení mozkových signálů může tento vůz uvést do pohybu, aniž by musel použít rukou či nohou. Informovala o tom agentura Reuters.

Zařízení zahrnuje 16 senzorů fungujících na principu elektroencefalografie (EEG), tedy záznamu elektrické aktivity mozku. Vědci vytvořili program, který získané signály analyzuje a převádí je v příkazy pro ovládání automobilu.

Řidič může pomocí myšlenky automobil odemknout či zamknout, rozjet se dopředu či dozadu a zastavit. Zatím však není možné zatáčet. Automobil byl vyvinut ve spolupráci s čínskou firmou Great Wall Motor.

Vědci na projektu pracovali dva roky

"Zařízení sbírá EEG signály a bezdrátově je přenáší do počítače. Počítač signály roztřídí a rozpozná, co lidé chtějí udělat. Poté signály promění v ovládací příkaz pro automobil," uvedl vědec Čang Čao.

Vědecký tým strávil prací na tomto projektu dva roky. Docent Tuan Feng, který celý projekt řídil, upozornil, že vyvinutá technologie by se brzy mohla spojit se systémy pro automobily bez řidiče, na kterých pracuje například americká internetová společnost Google.

"Stroje slouží lidem, jejichž záměry je třeba rozpoznat. Náš projekt umožňuje, aby automobily sloužily lidem lépe," uvedl Tuan.

Za vznikem projektu stála podle vědců myšlenka pomoci tělesně postiženým lidem, kteří nejsou fyzicky schopni řídit automobil. "Tento projekt má dva výchozí body. Prvním je nabídnout metodu řízení bez použití rukou či nohou pro postižené, kteří se nemohou volně pohybovat. Druhým je poskytnout zdravým lidem nový a rozumovější režim řízení," uvedl Čang.

 

Právě se děje

Další zprávy