Zeman vzbuzuje lítost. Je to dno, Češi se přihlásili k malosti, hodnotí volby slovenský novinář Hríb

Jan Hejl Jan Hejl
31. 1. 2018 14:41
Slovenský týdeník Týždeň ztvárnil na titulní straně svého nejnovějšího vydání znovuzvoleného českého prezidenta Miloše Zemana jako unaveného dvouocasého lva se svatováclavskou korunou na hlavě a cigaretou v koutku úst.
Titulní strana slovenského týdeníku Týždeň.
Titulní strana slovenského týdeníku Týždeň. | Foto: Týždeň

Bratislava/Washington/Dublin - "Konec," hlásá hlavní titulek nejnovějšího vydání slovenského časopisu Týždeň při popisu vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách v Česku.

Týdeník, který umístil výraznou Zemanovu karikaturu na titulní stranu, popsal jeho výhru spíše jako vítězství Moskvy a Pekingu než Prahy. Výběr obrázku českého prezidenta vysvětlil pro Aktuálně.cz šéfredaktor Štefan Hríb: "Lev je symbol síly a hrdosti, ale ten český v podání hlavy státu dnes symbolizuje už jen staré sobectví a vzbuzuje spíš lítost než respekt," popsal Hríb.

Podle něj se Česko volbou Miloše Zemana přihlásilo k malosti, strachu i primitivnosti a agresivitě. "Už první tisková konference prezidenta ukázala, že mírnější Zemanovo chování je iluze. Trapná urážka redaktora České televize je přesnou zprávou o výsledku voleb a stavu Česka," narážel Hríb v rozhovoru pro Aktuálně.cz na víkendová slova hlavy státu o tom, že redaktor, který se snažil otázkou překřičet ruch v Zemanově štábu, má hlas "připomínající mutanta".

Slovenský šéfredaktor ve svém editorialu v úvodu vydání napsal, že Čechům duo Babiš-Zeman nepřál. Podle něj volby rozhodla mimo jiné "plebejskost mimopražského Česka" nebo otevřená podpora Zemanovi ze strany Andreje Babiše a Tomia Okamury.

Zemanovo vítězství se zrodilo na šíření strachu, napsal Týždeň. "Na triumfech Babiše a nyní Zemana je však i něco pozitivního - totiž vědomí stavu, ve kterém se Česko ocitlo. Iluze o sobě má rozmetané, i české premiantství je mrtvé. Toto je dno," napsal slovenský šéfredaktor ostře.

Jako kampaň Trumpa

Znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana naopak ocenila ruská média. List Rossijskaja gazeta v komentáři nazvaném Magie proti chemii tvrdí, že Miloš Zeman lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

Foto: Týždeň

"Čeští občané rozumí svým dějinám, a proto nesmírně citlivě reagují na jakékoli pokusy omezit jejich národní svéráz, kulturu a nezávislost," napsala Rossijskaja gazeta s tím, že Zeman představuje "kvintesenci českého národního charakteru".

Volbou českého prezidenta se zabýval i americký list The Washington Post. Podle něj Zemanova výhra vypovídá víc o stavu západní demokracie, než bychom si přáli přiznat.

Prestižní deník přirovnal Zemanovu kampaň ke kampani amerického prezidenta Donalda Trumpa a upozornil, že nově zvolená hlava státu "mluví a jedná, jako kdyby byla pravým ruským agentem".

Podle Washington Post je Zeman prakticky jediný z lídrů západních států, který hájí anexi Krymu režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a popírá přítomnost jeho vojsk na východě Ukrajiny.

"Vyzývá ke zrušení všech sankcí na tento režim. Po opětném sobotním zvolení zopakoval svůj návrh, aby Češi hlasovali v referendu, zda chtějí zůstat v NATO a EU, jejichž rozštěpení je nejcennějším cílem Kremlu," připomněl deník.

K tomuto názoru se připojil také dublinský list The Irish Times. Autor komentáře hodnotí české prezidentské volby titulkem "Voliči upřednostnili strach před fakty". Zároveň konstatoval, že Česko si v poslední době užívá ekonomický růst, nejnižší nezaměstnanost a masová migrace se země netýká.

"Přesto si Češi opětovně zvolili prezidenta, který šíří strašidelné příběhy o uprchlících a podezřívá Brusel," napsal The Irish Times a nazval Zemanova soupeře Jiřího Drahoše proevropským liberálem. Deník si také všiml, že Zeman svoje vítězství slavil s krajně pravicovým lídrem Tomiem Okamurou. Spojení prezidenta s předsedou SPD po volbách rovněž připomněla agentura Bloomberg.

Miloš Zeman můj hlas dostal, chci věřit tomu, že se pokusí příkopy zahrnovat, říká Jan Hamáček, kandidát na předsedu ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy