reklama
 
 

Zeman potvrdil, že kauza Skripal je provokací. Vyvrátil lži Londýna o novičoku, tvrdí Kreml

Aktualizováno 4. 5. 2018 13:44
Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Miloš Zeman vyvrátil "žvást vlády Theresy Mayové".

Moskva - Vystoupení českého prezident Miloše Zemana na stanici TV Barrandov, kde promluvil o údajné výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku, zaujalo řadu ruských médiích. A také samotnou Moskvu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Zemanova slova představují "výmluvnou ilustraci" k neudržitelnosti stanoviska Velké Británie k případu otrávení někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Londýn z otravy obviňuje Rusko, Moskva nařčení kategoricky odmítá.

"Je to další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem. Je to další krok a přiblížení okamžiku, kdy se stále více zemí začne cítit zataženo do tohoto dobrodružství," dodal Peskov.

Dříve během dne Zemanovo vyjádření komentovala i mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, která ho použila jako argumentu k tvrzení, že britská vláda klame ve Skripalově kauze "klame".

"(…) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku," uvedla Zacharovová a připomněla Zemanův výrok, že novičok pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen. "Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo," prohlásil český prezident v TV Barrandov.

Výzva k NATO

"Mlha se zvedá a četné lži vlády Theresy Mayové vyvstávají stále jasněji," uvedla nyní mluvčí Zacharovová podle ruských médií. Za první z těchto lží britské vlády označila tvrzení, že britští experti určili zemi, kde byla vyrobena látka použitá k otravě Skripalových. To podle Zacharovové popřeli sami experti, konkrétně vedoucí pracoviště Porton Down.

Za druhou lež označila tvrzení, že Rusko mělo k otrávení Skripalových motiv. Toto tvrzení odmítla, a to i výčtem případů, kdy Británie podle ruského názoru porušila normy mezinárodního práva, etiky a morálky ve jménu britských zájmů.

A třetí lež kabinetu Mayové o tom, že novičok se vyráběl výlučně v Rusku, vyvrátil podle mluvčí prezident Zeman.

"Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat," apelovala pak na členy NATO Zacharovová.

Londýn panikaří

"Tento fakt mohutně zasadil ránu verzi Londýna, která i tak praská ve švech, protože po otravě touto látkou se už neuzdravíte jako Julije Skripalová," uvedl i bývalý předseda zahraničního výboru Státní dumy a dnes senátor Alexej Puškov. "Londýn panikaří, celá konstrukce se mu hroutí."

Novičok byl jed, kterým byli v Británii na počátku března otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Rusko už dříve tvrdilo, že tato látka mohla pocházet z Česka.

Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března poté, co Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 4. 5. 2018 9:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama