Zeman potvrdil, že kauza Skripal je provokací. Vyvrátil lži Londýna o novičoku, tvrdí Kreml

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 13:44
Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Miloš Zeman vyvrátil "žvást vlády Theresy Mayové".
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Vystoupení českého prezident Miloše Zemana na stanici TV Barrandov, kde promluvil o údajné výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku, zaujalo řadu ruských médiích. A také samotnou Moskvu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Zemanova slova představují "výmluvnou ilustraci" k neudržitelnosti stanoviska Velké Británie k případu otrávení někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Londýn z otravy obviňuje Rusko, Moskva nařčení kategoricky odmítá.

"Je to další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem. Je to další krok a přiblížení okamžiku, kdy se stále více zemí začne cítit zataženo do tohoto dobrodružství," dodal Peskov.

Dříve během dne Zemanovo vyjádření komentovala i mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, která ho použila jako argumentu k tvrzení, že britská vláda klame ve Skripalově kauze "klame".

"(…) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku," uvedla Zacharovová a připomněla Zemanův výrok, že novičok pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen. "Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo," prohlásil český prezident v TV Barrandov.

Výzva k NATO

"Mlha se zvedá a četné lži vlády Theresy Mayové vyvstávají stále jasněji," uvedla nyní mluvčí Zacharovová podle ruských médií. Za první z těchto lží britské vlády označila tvrzení, že britští experti určili zemi, kde byla vyrobena látka použitá k otravě Skripalových. To podle Zacharovové popřeli sami experti, konkrétně vedoucí pracoviště Porton Down.

Za druhou lež označila tvrzení, že Rusko mělo k otrávení Skripalových motiv. Toto tvrzení odmítla, a to i výčtem případů, kdy Británie podle ruského názoru porušila normy mezinárodního práva, etiky a morálky ve jménu britských zájmů.

A třetí lež kabinetu Mayové o tom, že novičok se vyráběl výlučně v Rusku, vyvrátil podle mluvčí prezident Zeman.

"Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat," apelovala pak na členy NATO Zacharovová.

Londýn panikaří

"Tento fakt mohutně zasadil ránu verzi Londýna, která i tak praská ve švech, protože po otravě touto látkou se už neuzdravíte jako Julije Skripalová," uvedl i bývalý předseda zahraničního výboru Státní dumy a dnes senátor Alexej Puškov. "Londýn panikaří, celá konstrukce se mu hroutí."

Novičok byl jed, kterým byli v Británii na počátku března otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Rusko už dříve tvrdilo, že tato látka mohla pocházet z Česka.

Zástupci české vlády v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), vojenští odborníci či Ústav pro jadernou bezpečnost už dříve prohlásili, že novičok se v Česku nevyráběl. Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok, řekl Babiš koncem března poté, co Praha vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy