New York (Od našeho zpravodaje) - Český prezident, který v sobotu večer přiletěl do New Yorku, je ubytovaný ve slavném hotelu Waldorf Astoria. Jeho pobyt tam je v mnoha směrech symbolický - současně s ním v něm přespává během své návštěvy USA také čínský prezident, naopak americká hlava státu v něm bydlet odmítla, podle amerických médií kvůli obavě z čínské špionáže.
Hotel, který loni od řetězce Hilton za více než miliardu dolarů koupila čínská pojišťovna Anbang, přitom léta patřil k tradičním "ubytovnám" amerických prezidentů, pokud zavítali do New Yorku. Nešlo jen o pověstný luxus, ale i fakt, že je to od něj velmi blízko k budově OSN, kde se právě koná 70. zasedání Valného shromáždění.
Kvůli němu se do americké megapole sjeli státníci celého světa včetně Baracka Obamy, Si Ťin-pchinga nebo Angely Merkelové. Přijel tam kvůli tomu také Miloš Zeman.
Na Waldorf Astorii, která leží na slavné ulici Park Avenue kousek od Grand Central Station, v době Zemanova pobytu visí obří vlajky USA a Číny, okolí je kromě desítek policistů obklopené také desítkami demonstrantů z hnutí Falun Gong. Miloš Zeman se přitom jen před dvěma týdny vrátil ze své druhé cesty do Pekingu, kde se zúčastnil jako jeden z mála západních politiků také vojenské přehlídky u příležitosti oslav konce 2. světové války.
Vdobě jeho pobytu v Zemi středu ohlásila čínská energetická korporace CEFC několik mnohamiliardových investic v Česku - mimo jiné vstoupila majetkově do fotbalového klubu Slavia Praha, zintenzivnila spolupráci s finanční skupinou J&T či koupila několik lukrativních nemovitostí v hlavním městě.
Nešlo o náhodu, oznámení těchto projektů bylo záměrně načasováno na dobu Zemanova pobytu v Číně, právě on hlasitě podporuje větší provázanost českého a čínského byznysu. V Americe naopak narůstající vliv čínských peněz, často navázaných na vládu v Pekingu, budí rozpaky.
V New Yorku, kde v úterý odpoledne pronese proslov před shromážděním delegátů OSN, se už Zeman setkal jak s českými podnikateli, tak s dalšími krajany. V hotelu, kde měl původně pobývat ve stejné době i Obama, přijal v neděli dopoledne byznysmeny včetně zástupců firem, které tu tento týden zahájily provoz inkubátoru Meohub na ostrově Long Island.
Pozdní snídani byli kromě obchodníků ze společností jako Bushman či Meopta přitomni samozřejmě i Zemanovi nejbližší spolupracovníci Vratislav Mynář či Martin Nejedlý. Ti s ním také poté odjeli do newyorského přístaviště, odkud vyrazili na projíž’dku lodí, mimo jiné k Soše svobody.
Mynář v posledních dnech vzbudil velkou pozornost, když nezískal od Národního bezpečnostního úřadu prověrku. Zeman už se ale nechal slyšet, že s ním na Hradě počítá i nadále.