Zéland doufá v chilský zázrak. Pod zemí je 29 horníků

Radim Klekner Radim Klekner
21. 11. 2010 12:32
Neštěstí se stalo na západním pobřeží Jižního ostrova v hloubce asi 150 metrů

* Horníci jsou uvězněni přibližně dva kilometry v hloubi dolu, do kterého vede horizontální chodba * Teplota v místě neštěstí kvůli požáru stoupá * Spojení s horníky se nepodařilo navázat, dva muži, kteří byli od místa výbuchu dál, už jsou na povrchu

Wellington - Koncentrace nebezpečných plynů v novozélandském dole, v němž se od pátku pohřešuje 29 horníků, klesá, ale stále není dost stabilní na to, aby mohly být zahájeny bezpečné záchranné práce, napsal list New Zealand Herald.

Mohutný výbuch v největším novozélandském uhelném dole uvěznil horníky pod zemí už ve čtvrtek, ale zmíněné okolnosti komplikují jejich záchranu.

Policie odmítá pustit záchranáře do dolu, dokud nebude jisté, že nehrozí další výbuch plynu. S horníky dosud nebylo navázáno ani spojení.

Záchranáři už začali hloubit průzkumný vrt o průměru 15 centimetrů, z něhož budou odebrány vzorky vzduchu pod zemí. Ředitel dolu Pike River Peter Whittall uvedl, že bude třeba dostat se do hloubky 150 metrů a že to může trvat 16 až 24 hodin. "Je to obtížný terén vysoko v horách, bude třeba provrtat skálu," řekl. Otvorem má pak být dolů spuštěna kamera, aby bylo možné zjistit, v jakém stavu důl po explozi je.

Na povrch se po výbuchu podařilo dostat jenom dvěma lidem. Jedním z nich je Russell Smith. Novozélandské televizi řekl, že nebyl tak hluboko jako ostatní, takže byl dál od místa exploze. "Mohl jsem být roztrhán na kousky," prohlásil. Upadl ale do bezvědomí a předtím jenom zahlédl záblesk. "Shodilo mi to helmu, pamatuji si, že jsem lapal po dechu," sdělil.

Tam dole je hodně mladých hochů

Probral se asi 15 metrů od šachetního vozíku poblíž dalšího horníka Danieal Rockhousea, s nímž se pak dostal ven. Stále prý ze svých vlasů cítí zápach kouře. Smith má starost o kolegy, kteří zůstali pod zemí. "Je mezi nimi hodně mladých hochů," řekl.

Mezi zavalenými horníky je 24 Novozélanďanů, dva Australané, dva Britové a také jeden Jihoafričan. Předpokládá se, že zůstali uvězněni zhruba v dvoukilometrové hloubce. Příklad nedávné záchrany 33 havířů v Chile dává naději, že jsou pohřešovaní naživu.

Důl Pike River, kde k explozi došlo, se nachází 50 kilometrů jihovýchodně od přístavu Greymouth na severu Jižního ostrova v nepřístupné horské oblasti masivu Paparoa Ranges.

Novozélandská televize přinesla záběry svědčící o tom, že exploze v dole byla mimořádně silná. Výbuch poškodil mimo jiné ventilátory v ústí větrací šachty nacházející se asi 150 metrů nad úrovní hlavní chodby.

Zatímco v dolech na zlato a další kovy jsou horníci ohroženi především závaly a případně zatopením důlních chodeb, největším nebezpečním černouhelných šachet jsou exploze metanu a uhelného prachu. Ty zpravidla horníci pracující v blízkosti místa, na kterém k výbuchu došlo, nepřežijí.

Horizontální dílo

Důl  Pike River nevyužívá vertikální hlubinnou šachtu, což je nejčastější způsob dobývání černého uhlí. Do horského masivu naopak zabíhá 2,3 kilometru dlouhá hlavní chodba pod úklonem přibližně pěti stupňů, ze které pak odbočují k uhelné sloji postranní důlní díla. 

Těží se zde vysoce kvalitní uhlí vyvážené pro potřeby ocelářských podniků. Jedná se o největší černouhelný důl na Novém Zélandu s odhadovanými zásobami přes 58 milionů tun. Těžba, zahájená se zpožděním v roce 2008, zatím zaostává za plánovaným jedním milionem tun ročně a činí přibližně třetinu tohoto objemu.

Mocnost hlavní sloje činí sedm metrů.

Připomeňte si v obrazech, jak se podařilo zachránit chilské horníky

Na opačné straně masivu Paparoa Ranges se nachází nyní uzavřený důl Strongman, kde v roce 1967 došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí na Novém Zélandu. Pod zemí tehdy při explozi zahynulo 19 horníků.

Chilští horníci strávili v dole u Copiapá celkem 68 dní. Poté, co se k nim záchranáři provrtali po 17 dnech pátrání v dioritovém masivu, o ně bylo velmi dobře postaráno. Měli ustavičný přísun potravin i předmětů, s jejichž pomocí si mohli ukrátit čas, a byli v kontaktu se svými příbuznými na povrchu dolu.

Záchrannou akci, při níž byli vytaženi ven narychlo vyhloubenou šachticí o průměru šedesáti centimetrů, sledovaly 12. října miliony lidí po celém světě. 

 

Právě se děje

Další zprávy