Bojí se mě, protože mě neznají. Cítím se jako zachránce USA, řekl Trump v prvním velkém rozhovoru

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2016 13:45
"Je to naše země. A vyvíjí se špatně," řekl Trump v prvním delším rozhovoru pro americká média. Naznačil v něm priority svého prezidentství a taky potvrdil sebevědomý styl vystupování. "Je nespravedlivé, co se lidem děje, a my to změníme. Je to jednoduché," uzavřel rozhovor pro televizní stanici CBS.
Donald Trump s Reincem Priebusem, kterého jmenoval svým personálním šéfem Bílého domu.
Donald Trump s Reincem Priebusem, kterého jmenoval svým personálním šéfem Bílého domu. | Foto: Reuters

New York – Lidé se mne bojí, protože mne neznají, říká Donald Trump v prvním povolebním rozhovoru, který poskytl televizi CBS. Naznačil, co ze svého programu plánuje alespoň částečně splnit.

Deportovat nelegální migranty, postavit zeď nebo alespoň plot na hranici s Mexikem, snížit americké vojenské výdaje na Blízkém východě.

"V některých místech bude stát plot, v některých bude vhodnější zeď. V tomto oboru jsem velmi dobrý, ve stavebnictví,“ uvedl Trump.

Zavřít nebo vyhostit chce podle svých slov nelegální migranty, kteří páchají trestnou činnost.

"Půjdeme po zločincích, členech gangů, drogových dealerech. Jsou jich možná dva miliony, možná dokonce tři miliony. Dostaneme je ze země nebo je zavřeme,“ prohlásil zvolený prezident.

Na rozdíl od Baracka Obamy nebude prosazovat žádné omezení v držení zbraní a naopak bude proti potratům.

Zvolený prezident naznačil, že válečné výdaje USA na Blízkém východě považuje za příliš velké.

"Utratili jsme šest bilionů dolarů na Blízkém východě, šest bilionů. Za to bychom dvakrát mohli zrekonstruovat celou naši zemi. Podívejte se na naše silnice, mosty, tunely, letiště. Jsou zastaralé."

Na zatím neobsazené místo v Nejvyšším soudu chce jmenovat soudce, který je pro volný prodej zbraní a proti potratům.

"Jsem zastáncem nenarozeného života a ti soudci budou také jeho zastánci. A budou velkými stoupenci druhého dodatku ústavy,“ řekl Trump, který nastoupí do funkce 20. ledna 2017.

Donald Trump od voleb skoro neopouští svoji rezidenci v newyorském mrakodrapu Trump Tower. Výjimku udělal ve čtvrtek, kdy přijel do Washingtonu do Bílého domu za Barackem Obamou.

O něm mluvil v rozhovoru pro CBS s uznáním. Přestože ho v předvolební kampani častoval velmi nevybíravými slovy. A Obama mu tvrdě odpovídal. Samotného Trumpa prý nakonec překvapilo to, jak smířlivě o sobě v Bílém domě mluvili.  

"Necítili jste se trapně?" zeptala se moderátorka. "Upřímně, pokud mám mluvit za sebe, tak vůbec. Což je divné. Jsem vlastně překvapen, že to takto říkám. Ano, je to zvláštní," odpověděl Trump.

Při otázkách moderátorky CBS na předvolební kampaň Trump potvrdil svoji sebejistotu. Byl podle svých slov přesvědčen, že neprohraje. "Poslední předvolební řeč jsem pronesl v jednu hodinu ráno v Michiganu. Na stadionu bylo 31 tisíc lidí, mnoho dalších kolem něj. Když jsem odcházel, říkal jsem si: Jak můžeme prohrát? Tohle nevypadá na druhé místo," uvedl nastupující prezident v rozhovoru.

Jeho syn Eric se k rozhovoru pro CBS připojil a uvedl, že otec byl při sčítání hlasů klidný. "Viděli jsme, jak vyhráváme v Ohiu. Pak na Floridě, v Severní Karolíně, Wisconsinu, Pensylvánii. Když jsme viděli Pensylvánii, tušili jsme, že jsme vyhráli. Všichni jsme se radovali a objímali, otec byl ale nejvíce klidný z nás všech."

Trump zakončil rozhovor tím, že se cítí být zachráncem Ameriky. "Je to naše země. A vyvíjí se špatně. My přicházíme zachránit naši zemi. Je nespravedlivé, co v ní lidem děje, a my to změníme. Je to jednoduché."

Volby rozhodují emoce. Mnoho lidí říkalo, že Trump je šílený, ale nikdo neříkal, že chce volit Clintonovou, říká Anna Shavit | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Další zprávy