Živě: Barack Obama vyzval Američany, aby dali Donaldu Trumpovi šanci

Živě
Donald Trump se prezidentem Spojených států stane až v lednu 2017, už nyní ale sestavuje tým, který má mít na starost převzetí moci. A vzhledem k tomu, že v něm budou tři jeho děti, objevila se řada otázek. Povolební dění sledujeme v online reportáži.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Donald Trump přebírá moc.

Živě
Aktualizovat reportáž
0:05

Obama také na Trumpovu adresu uvedl, že jeho následovník a dlouhodobý politický nepřítel je "upřímný" v tom, že chce být prezidentem všech Američanů.

Obama vystoupil na tiskové konferenci v Bílém domě před odletem na návštěvu Řecka, Německa a Peru. Ostře odmítl kritiku Trumpa a snažil se uklidnit nejistotu doma i v zahraničí po předvolební kampani, jejíž součástí bylo obvinění z rasismu, sexismu a další útočná rétorika a otázky Trumpa na platnost bezpečnostních vztahů s Evropou a Asií.

Na dotaz na jeden ze zatím nejkontroverznějších kroků od Trumpova triumfu, tedy jmenování Steva Bannona strategickým poradcem, Obama řekl, že je na prezidentovi, aby si jmenoval tým, který pro něj bude pracovat.

23:55

Pro nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude důležité, aby po své bojovné kampani vyslal signály jednoty. Řekl to na pondělní tiskové konferenci dosluhující prezident Barack Obama a vyzval Američany, aby dali budoucímu prezidentovi nějaký čas zvyknout si na nové odpovědnosti, které mu prezidentský úřad přináší. Ujistil také, že Spojené státy zůstanou nepostradatelnou světovou mocností a že mu Trump řekl, že bude plnit závazky vůči Severoatlantické alianci.

Donald Trump a Barack Obama v Bílém domě. (10. listopadu 2016)
Donald Trump a Barack Obama v Bílém domě. (10. listopadu 2016) | Foto: Reuters
22:50

Investoři dnes pokračovali v rozsáhlých prodejích dluhopisů kvůli očekávání, že obchodní a rozpočtová politika nově zvoleného prezidenta USA bude tlačit vzhůru inflaci. Ceny dluhopisů se tak dál snižují, což vede k růstu jejich výnosů. "Nálada na dluhopisovém trhu se změnila," uvedl analytik Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. "Lidé se začali přesunovat z dluhopisů do akcií," dodal. Akcie nyní těží z nadějí, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu a na obranu podpoří hospodářský růst.

21:00

Ruský prezident Vladimir Putin se telefonicky spojil s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, oznámil dnes Kreml. Vyslovili se pro aktivní společnou práci s cílem normalizovat vzájemné vztahy. Putin řekl, že chce s novou americkou vládou vést "partnerský dialog".

Zpráva vyšla nedlouho poté, co agentury vydaly jinou, která tvrdila, že Kreml se Trumpem spojí až po inauguraci.

Jednání Putina s Trumpem bylo věnováno i situaci v Sýrii. Státníci se shodli, že je nezbytné spojit síly v boji s extremismem a mezinárodním terorismem, citovala z prohlášení Kremlu agentura TASS. Putin a Trump se dohodli, že budou v telefonických kontaktech pokračovat a v budoucnu uspořádají i osobní schůzku.

Foto: Reuters
20:53

 Kreml se s týmem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zatím nespojil, protože kontakt bude možný až po jeho lednové inauguraci. Podle ruské agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Do inaugurace nového prezidenta bude podle Peskova ruská strana spolupracovat se současným prezidentem Barackem Obamou. Peskov dále uvedl, že se nikdy o kontaktu mezi Trumpovým týmem a Kremlem nezmínil. "Zmínil jsem se však, že experti, politologové a ruští diplomaté udržují pravidelný kontakt se širokým spektrem politických elit, což je standardní," dodal.

20:07

Bývalá manželka nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana by jako diplomatka byla "velmi dobrá". Americkému serveru Politico to řekl český státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza. Komentoval prohlášení Trumpovy první ženy a matky jeho tří dětí Ivany, rozené Zelníčkové, že chce posloužit vlasti a stát se americkou velvyslankyní v České republice.

19:42

Předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij doufá, že nově zvolený americký prezident Donald Trump uzná ruskou anexi Krymu, což slíbil během své kampaně. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS.

"Pokud jde o Trumpův postoj ke Krymu, opravdu doufám, že připojení (poloostrova k Rusku) uzná," řekl Sluckij během tiskové konference v Moskvě. Dodal, že Trump při své kampani několikrát vyslovil přání sejít se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přehodnotit americkou politiku v Sýrii.

19:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Donald Trump jmenoval šéfa své prezidentské kanceláře a taky šéfporadce. Oba muži budou mít velký vliv na jeho politiku, do této chvíle je ale znal jen málokdo. Seznamte se s Reincem Priebusem a Stephene Bannonem v textu našeho redaktora Ondřeje Soukupa.


19:06

Americký Kongres se sejde tento týden, aby projednal zákon o financování státních úřadů, který vyprší v prosinci.

Po nečekaném vítězství svého kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách republikáni přehodnotili svůj původní plán dosáhnout do konce roku kompromisu s demokraty a pravděpodobně přijdou s dalším provizorním řešením, které potrvá do inaugurace nové hlavy státu, napsala agentura Reuters.

17:06

Senátor Ted Cruz se dlouhé měsíce přetahoval s Donaldem Trumpem o nominaci. Když prohrál, odmítal ho podpořit s tím, že jde o nekompetentního politika. Nyní se ale zdá, že v něm chce najít spojence. 

Doufá, že mu budoucí prezident pomůže naplnit letitý sen – zrušení Obamacare, tedy povinného zdravotního pojištění, které zavedl prezident Barack Obama.

16:28

Vedení americké Demokratické strany ohromilo jmenování Stephena Bannona strategickým poradcem nového prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News podle agentury Reuters udělal ze svého informačního portálu tribunu neonacistů, bílých rasistů a antisemitů. Podle demokratů Bannona podporuje rasistická organizace Ku Klux Klan.

"Je snadné pochopit, proč Ku Klux Klan považuje Trumpa za svého šampiona, když Trump jednoho z hlavních propagátorů bělošské nadřazenosti jmenuje svým hlavním poradcem," prohlásil mluvčí šéfa demokratů v Senátu Harryho Reida.

Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa.
Steve Bannon, šéf kampaně Donalda Trumpa. | Foto: Reuters
16:14

Donald Trump bude od Evropy požadovat, aby převzala větší díl zodpovědnosti za svou bezpečnost, je přesvědčen odborník na německo-americké vztahy Josef Braml. Pracovník Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) má také za to, že republikánský prezident by mohl USA vést k postupnému izolacionismu.

"Německo – stejně jako všichni ostatní Evropané – se bude muset připravit na to, že bude dělat více pro svoji vlastní bezpečnost," míní.

15:56

Co mají společného Barack Obama a Donald Trump? Jasná hesla, kterými oslovili voliče. Obama je lákal na změnu (Change) a legendární "Yes, We  Can." Trump oslovil lidí svým „Make America Great Again“, píše na své webové stránce časopis Newsweek.

Donald Trump se po vítězství ve volbách sešel v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou.
Donald Trump se po vítězství ve volbách sešel v Oválné pracovně s prezidentem Barackem Obamou. | Foto: ČTK
15:27

Titulní strany časopisu TIME z posledních týdnů a měsíců:

14:53

Rusko je skeptické ke slibům Donalda Trumpa o spolupráci Ruska a USA v Sýrii. Podle agentury Interfax to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Ilja Rogačov. "Trump bude moci realizovat jen to, co je schválené politickou elitou ve Spojených státech," uvedl Rogačov.

Foto: Aktuálně.cz
14:52

Mimochodem, chtěli byste Ivanu Trumpovou za velvyslankyni USA v Česku?

14:46

Bývalí čeští diplomaté v USA nezatracují Ivanu Trumpovou coby potenciální americkou velvyslankyni v České republice. Pro zemi by mohla být přínosem její znalost prostředí a přímý kontakt na budoucího amerického prezidenta. Trumpová se sama o funkci o víkendu přihlásila.

14:10

Donald Trump byl sám překvapen svým úspěchem v boji o stranickou nominaci do prezidentských voleb.

Reportér televize CNN Thomas Lake ve své nové knize píše, že se budoucí prezident loni guvernérovi New Jersey Chrisi Christiemu svěřil, že si myslí, že ve vnitrostranickém boji nepřežije říjen. A že v takovém případě podpoří jeho kandidaturu.

Nakonec to ovšem byl Christie, kdo se v únoru postavil za realitního magnáta.

13:58
13:31

Evropská unie bude pokračovat v dialogu a „rozmrazování“ vztahů s Íránem bez ohledu na to, co udělá Donald Trump. Uvedli to ve společném prohlášení ministr zahraničí členských zemí EU. Trump v předvolební kampani kritizoval dohodu o řešení íránského jaderného programu, kterou uzavřela s Teheránem vláda Baracka Obamy. Chce dohodu schválenou Radou bezpečnosti OSN změnit, což ale Írán odmítá.

13:05

Britská premiérka Theresa Mayová pracuje na tom, aby vznikla dobrá spolupráce a komunikace mezi ní a novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Agentuře Reuters to řekla mluvčí britské ministerské předsedkyně.

Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters
12:57

Jeden z blízkých Trumpových spolupracovníků, bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, tvrdí, že nový prezident bude muset být v prvním roce vládnutí „velmi, velmi agresivní“, aby prosadil své plány. Gingrich to řekl v rozhovoru pro televizní stanici CBS.

Varoval Trumpa před „odolností hlavního města“. „To je místo, ve kterém když nezaútočíte naplno během vhodného momentu, tak vás převálcuje. (…) Proto (Trump) musí být v prvním roce vládnutí velmi, velmi agresivní,“ dodal Gingrich.       

12:25

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg ostře a opakovaně odmítá, že by jeho globální sociální síť negativně ovlivnila americké prezidentské volby šířením nenávistných tweetů, hoaxů a neověřených zpráv.

I přesto ale Facebook na situaci reaguje a podle deníku USA Today připravuje pro uživatele symboly, které hoaxy a neověřené zprávy snadno označí. 

12:23

Jmenování Steva Bannona do funkce hlavního poradce Donalda Trumpa je velmi kontroverzní krok, píše list Washington Post. Bannon byl členem Trumpova volebního štábu od srpna, předtím pracoval na krajně pravicovém zpravodajském serveru Breitbart News. Ten je známý ostrou rétorikou proti přistěhovalcům, muslimům a vůbec všem menšinám. New York Times nazývají Bannona "krajně pravicovým provokatérem."

12:03

Rusko je připraveno pracovat s Donaldem Trumpem na rychlé obnově vzájemných vztahů se Spojenými státy. V rozhovoru s agenturou RIA to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Trump během předvolební kampaně pochválil jako dobrého státníka ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že by se s ním jistě dokázal domluvit na spolupráci.

11:21

Šéfka Trumpovy kampaně Kellyanne Conwayová podle CNN prohlásila, že nový prezident zvažuje svolání "zvláštního zasedání" Kongresu na den své inaugurace, 20. ledna 2017. To by podle Conwaové mohlo rozhodnout o zrušení tzv. Obamacare, tedy prezidentem Barackem Obamou zavedeného povinného zdravotního pojištění. "Byl by to skvělý počin," řekla Conwayová.

Zatím není jasné, proč by Trump pro tento krok potřeboval zvláštní zasedání Kongresu, který funguje v normálním rytmu. Zařazení bodu na den inaugurace by ale zcela jistě nepotěšilo právě Obamu, který o zavedení zdravotního pojištění dlouho usiloval. Byl by tak symbolickým počátkem demontáže Obamova politického dědictví z rukou nového prezidenta. Trump na tzv. Obamacare v předvolební kampani často útočil.

11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Donald Trump svoji rétoriku na různá témata po volbách krotí, migrace ale není ten případ. Hned poté, co bude 20. ledna 2017 slavnostně jmenován prezidentem USA, chce podle svých slov rázně konat. Ve víkendovém rozhovoru pro americkou televizi CBS řekl, že uvězní nebo vyhostí "určitě dva, možná taky tři miliony lidí". Zároveň trvá na svém plánu vybudovat zeď na hranicích s Mexikem. Kvůli vysokým výdajům by ale mohl narazit v Kongresu a přistoupit na kompromis, na jehož základě by prodloužil a zlepšil plot, který už nyní na americko-mexických hranicích stojí.

10:34

Britský ministr zahraničí Boris Johnson nevidí výsledky prezidentských voleb nijak černě, ba právě naopak.

"Dealmaker" Donald Trump je podle něj pro Evropu příležitostí.

Foto: Ludvík Hradilek
10:13

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem mají mnohdy kuriózní podobu. Pohoršení vyvolal hráč amerického fotbalu Mike Evans, který svoji nechuť nad výsledkem voleb dal najevo tím, že během hymny USA před zápasem seděl.

"Nebudu stát při něčem, v co nevěřím," nechal se slyšet 23letý hráč klubu Tampa Bay Buccaneers. Podle něj volby ukázaly, že "Amerika není v pořádku".

9:15

Donald Trump by byl naivní blázen, pokud by spustil obchodní válku s Čínou, napsal list čínské komunistické strany Global Times.

Budoucí americký prezident už během kampaně prohlásil, že bezprostředně po usednutí do Bílého domu zavede "obranné" 45procentní clo na čínské zboží. "Pokud Trump zničí čínsko-americký obchod, bude narušena celá řada amerických průmyslových odvětví. Nakonec bude nový prezident odsouzen za svoji bezohlednost, neznalost a neschopnost," napsal list ve svém úvodníku.

To by ovšem podle Global Times tvrdě dopadlo na americké firmy – například Apple či automobilky.

8:48

Schůzka někdejšího šéfa UKIP štěpí vládní konzervativce.

8:28

Jako první politik z Velké Británie se s budoucím prezidentem USA Trumpem sešel nacionalista a jeden ze strůjců Brexitu Nigel Farage.

8:11

Trump v telefonátu svému protějšku, čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, mírnil svá dřívější prohlášení.

Oba muži dali v telefonátu najevo vzájemný respekt. Trump prý rovněž doufá, že budou mít "jeden z nejpevnějších vztahů, který obě země posune kupředu".

7:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Republikán Donald Trump se může kromě vítězství ve volbách pochlubit závratným jměním, které se podle odhadů počítá v miliardách dolarů. Někteří bývalí američtí prezidenti si o takových majetcích můžou nebo mohli nechat jen zdát. Jaký je majetek Baracka Obamy? S kolika penězi musel vyjít Harry S. Truman? Najdete v přehledné grafice.

7:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Příčiny volebního úspěchu Donalda Trumpa jsou různé a v jednotlivých odhadech se liší analytik od analytika.

Hospodářské noviny objevily spojitost mezi voliči nového nejmocnějšího muže planety a americkou úchylkou v oblibě velkých terénních pick-upů neboli trucků, jak se těmto automobilům říká na druhé straně Atlantiku.

7:13

Na nástup Donalda Trumpa do Bílého domu reagují i džihádisté po celém světě, píše agentura Reuters.

Jeho vítězství chtějí použít jako nástroj propagandy, která bude lákat nové bojovníky do teroristických organizací.

Velitelé teroristů z Tálibánu a Islámského státu uvedli, že Trumpovy výroky proti muslimům a islamistům budou výborně pomáhat rekrutovat mladé lidi zejména ze západní Evropy.

"On (Trump) je úplný maniak. Jeho nenávist k muslimům nám hodně ulehčí práci," řekl Reuters Abú Omar Khorasani, vysoce postavený velitel IS v Afghánistánu.

Foto: Reuters
7:05

Donald Trump mluvil poprvé s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Peking byl přitom v prezidentské kampani často terčem Trumpových slovních útoků. Hrozil například tím, že uvalí na čínský dovoz vysoké přirážky a udělá vše pro zvýhodnění dražší americké pracovní síly před tou levnější čínskou.
Teď ale zněla značně smířlivější slova. Trump údajně doufá, že budou mít "jeden z nejpevnějších vztahů, který obě země posune kupředu", prohlásil jeho tým. "Fakta dokládají, že spolupráce je jedinou správnou volbou pro Čínu i Spojené státy," citovala slova čínského prezidenta z rozhovoru s Trumpem čínská televize CCTV.

6:52

Tisíce lidí po celých USA večer znovu protestovaly proti nově zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi. Obávají se možného ohrožení občanských práv nebo útoků na menšiny. Největší demonstrace proběhly v New Yorku a Kalifornii. Několik desítek lidí bylo zadrženo, budoucí prezident vyzval Američany ke klidu.

6:43

A Trumpova snaha uklidnit vášně pokračuje. V rozhovoru pro televizní stanici CBS taky ujistil americké gaye a lesby, že nebude napadat loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu, který uzákonil homosexuální svazky. "Bylo to u Nejvyššího soudu. Ten rozhodl. A já s tím nemám problém," řekl doslova Trump.  

6:30

Donald Trump vyzval své příznivce, aby přestali slovně nebo jinak napadat menšiny v USA. Řekl to stanici CBS, v prvním delším televizním rozhovoru po zvolení prezidentem. "Je mi to velmi líto," odpověděl Trump na dotaz moderátorky, která poukázala na vlnu rasistických nápisů proti muslimům a lidem z Latinské Ameriky - zejména v amerických školách. "Říkám, zastavte to. A pokud to pomůže, řeknu to přímo tady před kamerami: zastavte to," dodal Trump.

6:13

Nově zvolený americký prezident Donald Trump hodlá na uvolněné místo u nejvyššího soudu jmenovat soudce, který je zastáncem volného držení zbraní a odpůrcem potratů.

Řekl to ve svém vůbec prvním povolebním rozhovoru s televizí CBS. Republikánský miliardář známý svými ostrými a proměnlivými názory rovněž poznamenal, že nehodlá nijak zpochybňovat legálnost sňatků homosexuálů.

"Jsem zastáncem (nenarozeného) života, a ti soudci budou také jeho zastánci... A budou velkými stoupenci druhého dodatku (ústavy)," řekl Trump v pořadu CBS 60 minut, když hovořil o svých potenciálních kandidátech na místo, které se u nejvyššího soudu uvolnilo smrtí konzervativního soudce Antonina Scalii. Druhý dodatek ústavy zaručuje Američanům právo pořídit si zbraň.

6:12

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral do funkce personálního šéfa Bílého domu předsedu Národního výboru Republikánské strany Reinceho Priebuse.

Pro funkci hlavního poradce si pak zvolil šéfa své volební kampaně Steva Bannona označovaného kritiky za krajního nacionalistu. Podle agentury AP to v neděli oznámil Trumpův tým.

6:10

Donald Trump zváží možnosti, jak vyšetřovat údajné zneužití soukromých e-mailů Hillary Clintonové pro pracovní účely. V prezidentské funkci taky omezí používání sociální sítě Twitter.

6:09

Bývalá manželka čerstvě zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana se chce stát americkou velvyslankyní v České republice. Uvedl to list The New York Post s tím, že miliardářova první žena o tuto funkci Trumpa sama požádala. "Byla by to skvělá volba!" uvedl v reakci na tuto informaci mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru. Trump se ujme úřadu prezidenta USA v lednu 2017. 

Ivana Trumpová přichází na závodiště v Ascotu v průběhu třetího dne dostihového mítinku.
Ivana Trumpová přichází na závodiště v Ascotu v průběhu třetího dne dostihového mítinku. | Foto: Reuters
6:07

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie v neděli večer v Bruselu u večeře probírali, co pro Evropu znamená vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Neformální schůzku, svolanou ve čtvrtek šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, ale vynechali šéfové diplomacií dvou významných unijních států. Nepřijeli britský ministr zahraničí Boris Johnson ani jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault.

Nedorazili ani ministři z Irska, Maďarska a středomořské Malty. Chybějící členy vlád většinou zastupují jejich velvyslanci.

6:05

Donald Trump slíbil vyhostit až tři miliony nelegálních přistěhovalců ze Spojených států. Uvedl to ve výňatku z rozhovoru, který odvysílala americká televizní stanice CBS. "Sebereme lidi, kteří jsou zločinci, kteří mají záznam v trestním rejstříku, kteří patří ke gangům, kteří pašují drogy... Budou to určitě dva, možná taky tři miliony lidí. Vyhostíme je, anebo je vsadíme do vězení. Každopádně je deportujeme z naší země, jsou tu nelegálně," prohlásil v pořadu 60 minut v televizi CBS.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno! Zahajujeme další online přenos věnovaný dění po prezidentských volbách v USA. Tady je souhrn toho nejdůležitějšího z minulých hodin. Nově zvolený prezident Donald Trump podle agentury AFP potvrdil svůj tvrdý postoj k ilegálním přistěhovalcům z předvolební kampaně a chce kvůli nim postavit zeď na hranicích s Mexikem. Připustil sice, že místy by mohlo jít o "plot", ale zeď je podle něj "vhodnější".

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 11. 2016 0:07
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy