Damašek - Sýrii opustila první část rozsáhlého chemického arzenálu, jímž disponuje režim prezidenta Bašára Asada.
Organizace spojených národů v prohlášení uvedla, že ji z přístavu Lakátíja odvezla dánská nákladní loď. Na cestě do Itálie ji doprovázejí fregaty z Číny, Dánska, Norska a Ruska.
Nebezpečný náklad by měl být následně přeložen na loď amerického námořnictva. A experti by ho měli zlikvidovat v mezinárodních vodách.
Útok u Damašku
Asad se k likvidaci chemických zbraní zavázal loni koncem roku, aby tak předešel mezinárodní intervenci.
Ta jeho režimu v Sýrii hrozila po loňském srpnovém útoku, při němž na Ghútu u metropole Damašku dopadly rakety s jedovatým sarinem. Podle odhadů tehdy zemřelo přes 1400 lidí.
Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN musel Damašek zlikvidovat všechny továrny na chemické zbraně, ale i již vyrobené látky.
Zbrojní inspektoři v polovině prosince oznámili, že během dva a tři čtvrtě roku trvajících bojů byly v Sýrii použity chemické zbraně až v pěti případech.
Ve své závěrečné zprávě ale uvedli, že viníky nelze s jistotou určit, protože část skladů se nacházela i na území, které kontrolují rebelové.
OSN už mrtvé nepočítá
Občanská válka zmítá Sýrií už od března 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Mezinárodní společenství nicméně v úterý oznámilo, že přestalo oběti počítat, jelikož údaje nelze věrohodně ověřit.
"Bylo to vždy velmi složité. Bylo to na hraně záruk za přesnost našich zdrojů. Nyní jsme došli k bodu, kdy cítíme, že dál už zajít nemůžeme. Pro tuto chvíli tedy počty neupřesňujeme," prohlásil Rupert Colville, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Opozice ovšem hovoří až o 130 000 obětech.
Miliony Syřanů z rodné země prchly, další musely opustit své domovy. Už za dva týdny by se měla v Ženevě konat mírová konference, kde by k jednacímu stolu měly zasednout obě znesvářené strany.