Únik plynu vylidnil předměstí Los Angeles. Lidé měli dva měsíce nevysvětlitelné bolesti

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 1. 2016 18:06
Už přes dva měsíce uniká z porušeného potrubí nedaleko Los Angeles obrovské množství zemního plynu. Tisíce obyvatel se musely dočasně odstěhovat. Rodiny nyní žijí v hotelech a své děti posílají do vzdálenějších škol. Firma zodpovědná za skladování zemního plynu není schopná únik zastavit a potrubí opravit. Guvernér státu Kalifornie Jerry Brown proto vyhlásil stav ohrožení.
Video Fondu pro ochranu životního prostředí zachycuje množství unikajícího plynu v kalifornském Aliso Canyon. | Video:

Los Angeles - Bolesti hlavy, nevolnost, potíže s dýcháním, zvracení - s tím vším se potýká velká část obyvatel losangeleského předměstí Porter Ranch.

Záhadné zdravotní problémy je trápí již přes dva měsíce.

Přesně od 23. října, kdy byla v nedaleké oblasti Aliso Canyon objevena porucha podzemního zařízení na skladování zemního plynu. Od té doby do ovzduší proudí metan, velmi hořlavý, silný skleníkový plyn.

Únik metanu už vedl k přestěhování více než 2000 rodin. Podle televizní stanice CNN muselo 1870 studentů v Los Angeles změnit školu. Po celé dva měsíce se mezi obyvateli vzdouvá vlna protestů.

Zemní plyn je neškodný, následky dlouhodobého působení ale neznáme

Guvernér státu Kalifornie Jerry Brown proto vyhlásil ve středu stav ohrožení.

Společnost Southern California Gas Company (SoCalGas), která poškozené zařízení spravuje, obyvatele uklidňuje, že zemní plyn není toxický. Podle místních zdravotníků jsou ale dlouhodobé účinky vystavení plynu zatím neznámé.

Zemní plyn je bez zápachu, proto se takzvaně odorizuje - přidávají se do něho páchnoucí plyny, aby ho bylo možné rozpoznat pouhým čichem, pokud jeho koncentrace v ovzduší přesáhne jedno procento.

"Je nám velmi líto, že zápach odorantu obsaženého v zemním plynu je nepříjemný a někteří lidé jsou na něj citliví. Upřímně se omlouváme za mrzutosti, které tento zápach způsobuje v sousedních komunitách," stojí v prohlášení SoCalGas.

Přírodní katastrofa

Z díry v potrubí v hloubce 152 metrů uniká podle odhadů ochranářů životního prostředí od října do ovzduší takové množství plynu, že už nyní představuje zhruba čtvrtinu celkových emisí státu Kalifornie.

"Říkejme tomu přírodní a zdraví ohrožující katastrofa," cituje BBC Tima O’Connora z Fondu pro ochranu životního prostředí. "Ekvivalent k takovému úniku by například bylo znečištění 4,5 milionu aut během jediného dne nebo tři miliardy litrů hořícího benzinu. Je to tragédie," dodal.

SoCalGas předpokládá, že únik plynu zastaví až na přelomu února a března. Do té doby musí z nařízení soudu poskytnout dočasné bydlení pro zhruba dva a půl tisíce lidí, kteří kvůli dvouměsíčnímu vdechování výparů z plynu onemocněli.

Dvěma tisícům domácnostem již nové bydlení zaplatila. V Porter Ranch však žije přibližně 30 tisíc obyvatel. Mnoho rodin nyní bydlí v hotelech a jejich děti musí dojíždět do sousedních škol.

Co způsobilo poruchu potrubí, se doposud neví. Naopak jasné je už teď to, že oprava ještě minimálně dva měsíce potrvá. Práci zpomaluje silný tlak, pod kterým plyn uniká ven. Firma se nyní pokouší únik zastavit hloubením pomocného vrtu, přes který se bude snažit dostat do poškozeného potrubí těsnící látky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy