Ozbrojení farmáři v Oregonu obsadili úřední budovu. Nikdo neví, co přesně chtějí

ČTK ČTK
4. 1. 2016 17:19
Skupina farmářů vnikla do budovy správy místního národního parku na protest proti uvěznění dvou svých kolegů, kteří byli potrestáni za žhářství. Podle nich se ale otci a synovi Hammondovým stát mstí za to, že odmítli prodat své pozemky. Protivládní protest se zatím zdá být bez východiska. Oregonské úřady totiž přesně něvědí, o co farmářům konkrétně jde.
Budova správy národního parku Malheur, která je obsazena skupinou ozbrojených farmářů.
Budova správy národního parku Malheur, která je obsazena skupinou ozbrojených farmářů. | Foto: Reuters

Portland - Již třetí den okupuje skupina ozbrojených farmářů v americkém státě Oregon úřední budovu, kterou obsadila na podporu dvojice odsouzených žhářů.

Odmítají odejít, dokud nebudou splněny jejich požadavky. Úřadům však není jasné, co vlastně přesně skupina chce, uvedla v pondělí televize CNN.

Oregonští rančeři podporují své kolegy, otce a syna, kteří byli potrestáni vězením za žhářství na pozemcích, které si pronajímali od státu. Odsouzení tvrdí, že se pouze snažili zničit invazní plevel, avšak soud byl jiného názoru. Konflikt začal v sobotu protestním pochodem a následným vniknutím do budovy správy místního národního parku, během dvou dní se však vyvinul v širší protivládní protest, který zatím nemá východisko.

"Nemáme v úmyslu proti komukoli použít sílu, ale pokud bude použita proti nám, budeme se bránit," řekl CNN mluvčí skupiny Ammon Bundy.

Podle prokuratury Dwight (73) a Steven (46) Hammondovi založili v roce 2001 a pak znovu roku 2006 požáry a zničili přes 50 hektarů státních pozemků. Důvodem prý ale nebyl plevel, jak tvrdí oni, nýbrž zahlazení stop po nelegálním lovu.

Oba si sice už původní tresty ve výši tří a 12 měsíců odpykali, soud jim však dodatečně vyměřil ještě několikaleté tresty, které mají nastoupit v pondělí. Jejich výši soudce zdůvodnil tím, že rančeři úmyslným založením ohně ohrozili životy hasičů.

Podle Bundyho se stát Hammondovým mstí za to, že mu odmítli prodat své pozemky. Protestující však zatím nesdělili, zda jim jde o změnu trestů pro zmíněnou dvojici, o změnu přístupu k vlastníkům či nájemcům pozemků nebo o něco jiného.

Protestující okupují budovu správy národního parku Malheur, který podle Bundyho zabírá plochu stovky bývalých rančů a rozrůstá se na úkor farmářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy