Kongres je rukojmím zbrojní lobby, napsal Obama. Nové směrnice mají zastavit "masové umírání"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2016 10:47
Americký prezident Barack Obama se nevzdává. Spustil další kolo svého tažení, jehož výsledkem má být přísnější kontrola zbraní. Bílý dům oznámil, že bude požadovat licence u všech lidí, kteří střelné zbraně prodávají. Úřady rovněž budou častěji a důkladněji kontrolovat původ zbraní. Nová nařízení se mají týkat všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích, nebo bleších trzích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Barack Obama je rozhodnut omezit počet střelných zbraní v rukou běžných Američanů. A to i za cenu, že obejde americký Kongres.

Argumentuje tím, že příliš benevolentní legislativa může za masové vraždy, jakými byla loňská prosincová střelba v kalifornském San Bernardinu (14 mrtvých). Všechny při ní použité zbraně byly podle úřadů zakoupeny legálně přímo v USA.

V úterý Obama představí balík zásadních legislativních opatření, která mají násilné činnosti související s držením střelných zbraní zamezit. Obchodníky se zbraněmi chce tímto způsobem například donutit, že budou intenzivně zkoumat, komu své zbraně prodávají. 

Psychicky nemocným lidem mají nová nařízení přístup ke střelným zbraním zásadně ztížit - seznam lidí s duševními chorobami se má rozšířit. Úřady pak mají původ zbraní častěji a důkladněji kontrolovat.

"Zbrojní lobby může brát Kongres jako rukojmí, ale ne Ameriku. Nemůžeme akceptovat tohle masové umírání v našich komunitách," napsal na Twitteru Obama. Narážel tak na lobbisty z Národní asociace držitelů zbraní (NRA, National Rifle Association), jimž v Kongresu naslouchají zejména členové Republikánské strany.

Směrnice Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) se mají týkat všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích, nebo bleších trzích.

Nabírání agentů

Kolik obchodníků a kupujících se směrnicemi bude muset řídit, americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová podle svých slov zatím nedokáže odhadnout. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) každopádně o 50 procent posílí počet pracovníků pověřených kontrolami a najme více než 230 nových vyšetřovatelů a dalšího personálu, řekla v pondělí Lynchová.

Dalších 200 agentů a vyšetřovatelů má podle Obamy najmout přímo ATF. Právě tito lidé mají zabránit, aby zbraně skončily v nesprávných rukou.

Aby se mohl rozšířit seznam lidí s duševními poruchami, bude šéf Bílého domu žádat Kongres o uvolnění 500 milionů dolarů (téměř 12,5 miliardy korun).

Čekají se komplikace

Vyhráno ale Barack Obama ještě nemá. Zákony jasně stanovují, co všechno lze řešit směrnicemi a kde už se prezident bez Kongresu neobejde. To, co Barack Obama představí, má tedy předem jasně dané mantinely.

Experti navíc upozorňují, že republikáni a zřejmě i mocná NRA mohou legislativní nařízení napadnout u soudu. Dokud spor definitivně nerozhodne nejvyšší soudní instance, směrnice platit nezačnou.

Obama se přísnější kontrolu zbraní pokoušel prosadit už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas republikány ovládaného Kongresu.

Republikánská strana považuje právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné. Držet a nosit v USA zbraň umožňuje druhý dodatek americké ústavy.

 

Právě se děje

Další zprávy