Kongres je rukojmím zbrojní lobby, napsal Obama. Nové směrnice mají zastavit "masové umírání"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2016 10:47
Americký prezident Barack Obama se nevzdává. Spustil další kolo svého tažení, jehož výsledkem má být přísnější kontrola zbraní. Bílý dům oznámil, že bude požadovat licence u všech lidí, kteří střelné zbraně prodávají. Úřady rovněž budou častěji a důkladněji kontrolovat původ zbraní. Nová nařízení se mají týkat všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích, nebo bleších trzích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Barack Obama je rozhodnut omezit počet střelných zbraní v rukou běžných Američanů. A to i za cenu, že obejde americký Kongres.

Argumentuje tím, že příliš benevolentní legislativa může za masové vraždy, jakými byla loňská prosincová střelba v kalifornském San Bernardinu (14 mrtvých). Všechny při ní použité zbraně byly podle úřadů zakoupeny legálně přímo v USA.

V úterý Obama představí balík zásadních legislativních opatření, která mají násilné činnosti související s držením střelných zbraní zamezit. Obchodníky se zbraněmi chce tímto způsobem například donutit, že budou intenzivně zkoumat, komu své zbraně prodávají. 

Psychicky nemocným lidem mají nová nařízení přístup ke střelným zbraním zásadně ztížit - seznam lidí s duševními chorobami se má rozšířit. Úřady pak mají původ zbraní častěji a důkladněji kontrolovat.

"Zbrojní lobby může brát Kongres jako rukojmí, ale ne Ameriku. Nemůžeme akceptovat tohle masové umírání v našich komunitách," napsal na Twitteru Obama. Narážel tak na lobbisty z Národní asociace držitelů zbraní (NRA, National Rifle Association), jimž v Kongresu naslouchají zejména členové Republikánské strany.

Směrnice Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF) se mají týkat všech prodejců zbraní, bez ohledu na to, zda zboží nabízejí v kamenných obchodech, na internetu, na veletrzích, nebo bleších trzích.

Nabírání agentů

Kolik obchodníků a kupujících se směrnicemi bude muset řídit, americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová podle svých slov zatím nedokáže odhadnout. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) každopádně o 50 procent posílí počet pracovníků pověřených kontrolami a najme více než 230 nových vyšetřovatelů a dalšího personálu, řekla v pondělí Lynchová.

Dalších 200 agentů a vyšetřovatelů má podle Obamy najmout přímo ATF. Právě tito lidé mají zabránit, aby zbraně skončily v nesprávných rukou.

Aby se mohl rozšířit seznam lidí s duševními poruchami, bude šéf Bílého domu žádat Kongres o uvolnění 500 milionů dolarů (téměř 12,5 miliardy korun).

Čekají se komplikace

Vyhráno ale Barack Obama ještě nemá. Zákony jasně stanovují, co všechno lze řešit směrnicemi a kde už se prezident bez Kongresu neobejde. To, co Barack Obama představí, má tedy předem jasně dané mantinely.

Experti navíc upozorňují, že republikáni a zřejmě i mocná NRA mohou legislativní nařízení napadnout u soudu. Dokud spor definitivně nerozhodne nejvyšší soudní instance, směrnice platit nezačnou.

Obama se přísnější kontrolu zbraní pokoušel prosadit už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas republikány ovládaného Kongresu.

Republikánská strana považuje právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné. Držet a nosit v USA zbraň umožňuje druhý dodatek americké ústavy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy