První uprchlík v parlamentu: Bývalý diplomat KLDR uspěl ve volbách v Jižní Koreji

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 16. 4. 2020 11:21
Než Thae Čong-ho v roce 2016 uprchl ze Severní Koreje jako její zřejmě nejvýše postavený diplomat, pracoval na pozici náměstka velvyslance v Londýně. Nyní bude zastávat další významnou pozici, tentokrát ale ve své nové domovině - v Jižní Koreji. Ve středečních parlamentních volbách vybojoval křeslo poslance za volební obvod v Soulu.
Thae Čong-ho v roce 2016 uprchl ze Severní Koreje jako její zřejmě nejvýše postavený diplomat. | Video: Reuters

Thae Čong-ho je úplně prvním uprchlíkem z KLDR, který zasedne v jihokorejském parlamentu. Ještě před čtyřmi roky byl vysokým představitelem severokorejské diplomacie. Když se na začátku roku rozhodl kandidovat do jihokorejského parlamentu, doufal, že tím své bývalé kolegy v KLDR může inspirovat. "Chci jim ukázat, že pro ně existuje nová cesta k budoucnosti," prohlásil tehdy.

Parlamentní volby se v Jižní Koreji konaly ve středu, a to i přes pandemii koronaviru. Zvítězila v nich vládnoucí Jednotná demokratická strana prezidenta Mun Če-ina. Thae Čong-ho kandidoval za hlavní opoziční stranu, konzervativní Spojenou stranu budoucnosti, a získal post poslance za předměstí Soulu zvané Gangnam.

Bývalý severokorejský diplomat mohl žít v Jižní Koreji klidný a nenápadný život. Původně si dokonce nechal změnit jméno a datum narození, aby unikl severokorejským očím. Do voleb ale vstoupil se svým pravým jménem a nijak se minulostí netajil.

"Prosím, nebojte se mě ptát na těžké otázky. Ptejte se mě, jestli jsem komouš, jestli jsem dvojí agent z KLDR," hlásal v únoru na předvolebních shromážděních.

Thae Čong-ho vystupuje jako kritik diktátora Kim Čong-una i jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a jeho pokusů zlepšit vztahy mezi oběma Korejemi. Podle něj se jihokorejská politika ubírá "špatným směrem" a příliš ustupuje režimu KLDR.

Sám chce v parlamentu usilovat o znovusjednocení Korejského poloostrova. Zdůrazňuje, že jeho zkušenosti pomohou Soulu přijít s realistickou politikou, která by tohoto cíle mohla dosáhnout. "Znám severokorejský režim lépe než kdokoli jiný," citovala jeho slova jihokorejská agentura Jonhap.

"Senzacechtivé" zprávy z Koreje

Thaeho manželkou je O Hye-son, příbuzná někdejšího spolubojovníka "Velkého vůdce" a zakladatele KLDR Kim Ir-sena z 30. let. Zkušený diplomat Thae patřil také k severokorejské delegaci v Bruselu.

Podle agentury Reuters žil Thae během svého diplomatického působení v Londýně přímo na severokorejské ambasádě nebo v její blízkosti na předměstí Gunnersbury. Často se účastnil krajně levicových akcí a objevoval se i na srazech britských komunistů, kde podle agentury vášnivě bránil KLDR.

Později se přiznal k tomu, že jednou Kim Čong-unova bratra Kim Čong-čchola protáhl na koncert Erica Claptona v londýnské Royal Albert Hall.

Thae byl dobře známý i britskému tisku, podle Reuters působil mimo jiné jako kontakt pro novináře cestující do KLDR.

Západní zpravodajství o Koreji tehdy označoval za senzacechtivé. "Čím děsivější a více šokující příběhy vytvářejí, tím více je bude britská veřejnost sledovat," pravil s tím, že reportéry z toho neviní, protože musí podávat zprávy, jak chtějí editoři.

Později však Thae přiznal, že sám toho o nynějším severokorejském vůdci mnoho neví, protože Kim Čong-un žije velmi tajně a málokdo vůbec ví, kde přesně bydlí.

Venku bránil KLDR, v soukromí si přál svobodu

Ke zběhnutí Thaeho prý přesvědčila jeho blízká rodina v Londýně. Těsně před svým útěkem byli jeho příbuzní povoláni zpět do KLDR. Když dnes Thae vzpomíná na to, proč ze Severní Koreji uprchl, tvrdí, že si pro své dva syny přál, aby mohli žít ve svobodě.

Thae Čong-ho. Bývalý severokorejský diplomat, který zběhl do Jižní Koreje.
Thae Čong-ho. Bývalý severokorejský diplomat, který zběhl do Jižní Koreje. | Foto: Reuters

"Víme, že náměstek velvyslance Thae říká, že jeho nechuť k režimu Kim Čong-una a touha po svobodném demokratickém systému Korejské republiky a budoucnost jeho dítěte jsou motivy pro jeho zběhnutí," komentoval v roce 2016 útěk Thaeho do Jižní Koreje mluvčí Ministerstva pro sjednocení v Soulu.

V době Thaeho zběhnutí jeho oba synové studovali na britských školách. Ten mladší si dokonce nechal narůst dlouhé vlasy a také se otce ptal, proč je v Severní Koreji zakázaný internet.

V rozhovoru pro stanici BBC v roce 2017 Thae uvedl, že nebylo možné lhát vlastní rodině. Zatímco dál přednášel na levicových akcích, doma v soukromí už tyto ideje odmítal.

Pak jednoho dne Thae i jeho manželka a děti z velvyslanectví v Londýně zmizeli a zanedlouho se objevili v Soulu. O tom, jak se mu podařilo uprchnout a kdo všechno byl do jeho útěku zapojen, se svěřit nechtěl.

Jeho sourozenci zůstali v KLDR

Thaeho sourozenci zůstali žít v Severní Koreji. V roce 2017 řekl, že si je jistý, že jeho rodina, která zůstala v KLDR, byla za jeho zběhnutí potrestána.

"Jsem si jist, že moji příbuzní a moji bratři a sestry byli buď posláni do odlehlých, uzavřených oblastí, nebo do vězeňských táborů, a to mi opravdu láme srdce," řekl.

Dodal, že nemůže ani pomyslet na to, co by mu bratr z vězení vzkázal. "To je opravdu otázka, na kterou ani nemyslím. Proto jsem velmi odhodlaný udělat vše, co je v mých silách, abych režim zničil, abych zachránil nejen své rodinné příslušníky, ale i celý severokorejský lid před otroctvím," upozornil.

V Soulu se účastnil setkání s dalšími severokorejskými zběhy, kteří usilují o vytvoření společné politické strany lidí, kteří prchli do Jižní Koreje.

"Když založíme stranu, připojí se více zběhů a další Severokorejci odejdou z KLDR, aby přišli na jih," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy