Kyjev - Hochštaplery s koupenými univerzitními tituly včetně těch nejprestižnějších se to ve světě jen hemží. Případ falešného ukrajinského doktora, který dokázal po léta celý národ udržovat v bludu díky svým "nadpřirozeným schopnostem", a zejména kontaktům sahajícím až do nejvyšších pater politiky, se ale vymyká normálu.
Andrej Sljusarčuk platil za génia, který si dokáže během několika málo vteřin zapamatovat třicetimístné číslo a se zavázanýma očima levou rukou vyhrává šachové partie proti počítači.
A hlavně měl pověst geniálního neurochirurga, který dokáže zachránit i ty pacienty, nad nimiž jeho kolegové už udělali kříž. Stačilo jen zručně šířit zprávy o svých zázračných dovednostech a mít na patřičných místech vlivné přátele.
Dokázal se vetřít dokonce i do přízně prezidenta Viktora Janukovyče, který jej s sebou opakovaně bral na zahraniční cesty a nechal mu udělit cenu za rozvoj lékařské vědy, dotovanou 14 tisíci eury.
Janukovyčova předchůdce Viktora Juščenka dokázal natolik obalamutit, že někdejší vůdce "oranžové revoluce" ho chtěl svého času jmenovat do čela Institutu pro výzkum lidského mozku, který na jeho počest hodlal zřídit. Juščenko ale prohrál loňské prezidentské volby a projekt se nakonec neuskutečnil.
Bylo ale jen otázkou času, kdy celý podvod vyjde najevo. Množily se totiž zprávy o tom, že Sljusarčuk vůbec neumí operovat a pod jeho rukama umírá jeden pacient za druhým.
Rozplácnu o zeď váš mozek!
Do všeho se nakonec vložila novinářka z listu Express Svitlana Martinecová, která si s domnělým géniem dala schůzku a začala pátrat v jeho minulosti. A když zapochybovala o jeho chirurgických schopnostech, vyvolala v něm záchvat zuřivosti provázený slovníkem pro lékaře zachraňujícího lidské životy poněkud neobvyklým.
"Vaši krev rozmažu po zdech!" ječel Sljusarčuk na novinářku do telefonu. "A o zeď rozplácnu i váš mozek!"
Šokující výbuch agresivity se snažili následně banalizovat Sljusarčukovi "známí" z vysokých politických kruhů: pověřenkyně ukrajinského parlamentu pro záležitosti lidských práv a šéf parlamentní komise pro novinářskou etiku. Na redakci Expressu byl vyvíjen nátlak s tím, že novinářka má být okamžitě propuštěna. Někdo ji navíc začal sledovat.
Šéfredaktor listu se ale politického nátlaku nezalekl, Martinecovou podržel a nařídil další rešerše. A ty přinesly informace, které auru geniálního matematika a chirurga rozdrtily na prach.
Sljusarčuk nikdy nevystudoval medicínu, vyučil se krejčím. Jeho učitel matematiky vzpomínal na to, že na základní škole nedokázal zvládnout ani ty nejjednodušší početní příklady. A hlavně se ozvali sami lékaři, kteří přiznali, že Sljusarčuk neví o medicíně absolutně nic a při operacích nedokázal ani zasvorkovat krvácející žílu.
Vyšlo také najevo, že při jeho "odborných zákrocích" zahynulo nejméně dvanáct osob. Mimo jiných jedenáctiletá Svitlana Vizentovičová, která v roce 2008 upadla do komatu po pádu z kola.
"Ukazovali ho každý den v televizi, někdy dokonce po boku prezidenta," bránili se lékaři, kteří předtím své pochybnosti o Sljusarčukovi nedokázali projevit na rovinu.
Ukázalo se také, že veškeré diplomy si falešný doktor koupil. Pomocí peněz, které vybral od pacientů, naopak navazoval kontakty na politiky. A potvrdilo se rovněž, že se velmi dobře vyzná v hypnóze.
Sljusarčuk nakonec skončil ve vazbě a hrozí mu mnohaleté vězení. Martinecovou vyznamenal Janukovyč řádem za "zásluhy o prosazování práva a zákonnosti".