Zažili bídu i hlad. Našli jsme krajany, kteří utekli z rozvrácené Venezuely do Česka

Simone Radačičová Denis Chripák Simone Radačičová, Denis Chripák
21. 3. 2019 5:30
Krajané, kteří uprchli z Venezuely, popisují, jak je ve zbídačené zemi těžké sehnat jídlo i běžné léky. Přečtěte si jejich příběhy.

Nedostatek potravin, léků, vysoká kriminalita a nulové naděje na lepší život přinutily české krajany ve Venezuele k radikálnímu rozhodnutí přestěhovat se do státu, odkud kdysi odešli jejich předci.

Deník Aktuálně.cz tři takové lidi z latinskoamerické země vypátral. Doma nechali své příbuzné, přátele i minulost a v Česku začali od nuly. Někteří přijíždí na vlastní pěst, další využívají programu ministerstva vnitra pro krajany, jenž jim s přesídlením pomáhá.

“Učinit rozhodnutí odjet ze země, ve které vyrůstáte mnoho let, opustit rodinu, přátele a nakonec i majetek, není vůbec jednoduché. Mnoho lidí stále váhá, neboť jakýkoli majetek je dnes kvůli hyperinflaci ve Venezuele téměř neprodejný. Proto je pochopitelné, že zájem krajanů o přesun do Česka je nárazový a reaguje na aktuální rodinnou situaci,” popsal pro Aktuálně.cz Miloš Sklenka, český velvyslanec v Kolumbii, který má na starosti i Venezuelu.

Podle něj ministerstvo zahraničí eviduje přes 300 venezuelských zájemců o pomoc při přesídlení. “Často se jedná o druhou a třetí generaci Venezuelců s českými kořeny, kteří už česky nemluví a musí se naučit český jazyk, aby se mohli integrovat do společnosti,” dodává.

Přečtěte si příběhy tří venezuelských krajanů, kteří do Česka přišli. Redakce jejich totožnost zná, kvůli bezpečnosti ale uvádí pouze jejich křestní jména.

 

Právě se děje

Další zprávy