Evropský parlament požádal Rakousko předsedající EU, aby na summitu s USA 21. června ve Vídni vyzvalo prezidenta George Bushe k uzavření věznice na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková s tímto krokem souhlasí.
Guantánamo jako symbol bezpráví
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Vězni z Guantánama se pokusili zabít
- Na Guantánamu se propouštělo, do Albánie
- Bush by zavřel vězení Guantánamo
"Americká vláda by měla učinit kroky k co nejrychlejšímu uzavření Guantánama. V boji proti terorismu musí být dodržovány normy na ochranu lidských práv," prohlásila ministryně. "Budeme o tom na schůzce ve Vídni příští týden mluvit velmi otevřeně," dodala.
Evropská komisařka Benita Ferrerová-Waldnerová zase uvedla, že víkendová sebevražda tří zajatců na základně představuje "příležitost opět vznést požadavek na uzavření" věznice.
Poslanci rozhodně odsoudili veškeré formy mučení a vyzvali USA, aby přestaly používat "zvláštní metody výslechu"; vyjmenovali například sexuální ponižování, dušení vodou, připoutávání v dřepu k podlaze či zastrašování lidí psy.
Usoudili, že objektivní zlepšení podmínek života zajatců na Guantánamu neřeší skutečný problém, jímž je porušování práva dané samou existencí věznice.
"Guantánamo je třeba uzavřít, protože symbolizuje bezpráví. Musíme to takto říci našim americkým přátelům," prohlásil na tiskové konferenci Hans-Gert Pöttering, šéf klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů, největšího v Evropském parlamentu.
Podle předsedy socialistů Martina Schulze nemohou demokraté celého světa akceptovat, že "existuje místo, které je zcela vyňato z působnosti práva".
Řada europoslanců se rovněž pozastavila nad komentáři zástupců americké vlády, kteří sebevraždu tří zajatců vyložili jako součást jejich teroristického tažení proti USA.
OSN: Sebevraždy se daly očekávat
Přestavitelé Organizace spojených národů víkendové sebevraždy tří vězňů zadržovaných na americké vojenské základně nijak nepřekvapily. S uzavřením věznice proto také souhlasí.
"Je to obzvláště tragická událost. To, co se stalo, ale nebylo vůbec nečekané," uvedl José Díaz, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dodal také, že pozornost by nyní měla být soustředěna na zavření Guantánama, s kterým prakticky každý souhlasí."