Bratislava - Právník Ernest Valko, kterého neznámý pachatel zastřelil v pondělí večer v jeho domě v Limbachu, zastupoval významné firmy i politiky v řadě soudních sporů.
Byl prominentním právníkem a vystupoval v mnoha kauzách s politickým pozadím. V roce 1998 zastupoval před Nejvyšším soudem stranu SDK, když HZDS Vladimíra Mečiara navrhla zrušení její registrace před volbami.
Valko zastupoval i podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v jednom z případů takzvaných Duckého směnek (jde o směnky, které podepsal Ján Ducký, generální ředitel SPP z dob vlády Vladimíra Mečiara.
Blog Cyrila Svobody: Zabili Ernesta Valka, slušného člověka |
Protihodnotou těchto směnek měly být služby obchodního a finančního charakteru. Ve skutečnosti k nim ale nikdy nedošlo. Pravděpodobně byly jen záminkou na vypsání směnek.
Více k této kauze:
- PŮVODNÍ ZPRÁVA: Zděšení na Slovensku: Právník prominentů zastřelen
- REKONSTRUKCE: Jak zabili právníka Valka? Mohl to být odstřelovač
- FOTOGALERIE: Valkovy kauzy v sedmi obrazech
- REAKCE: Politici i právnici sú zhrození z Valkovej smrti
- AKTUÁLNĚ.SK: Prominentného právnika zastrelili v jeho dome
Představitelé SPP dodnes nevědí, na jakou sumu byly celkem směnky vypsané, hovoří se však o částce několika miliard slovenských korun.
Ernest Valko zastupoval SPP ve sporu s Union bankou. Jedna ze směnek v hodnotě 350 milionů korun byla podepsaná ve prospěch společnosti Sezooz Group, která 29. září 1998 uzavřela s SPP kupní smlouvu na prodej technologických zařízení.
Směnky převedl Sezooz týden po podepsání smlouvy na Union Banku. Ta mu hned poté poskytla úvěr který společnost nebyla schopná splatit.
12. listopadu 1998 SPP a Sezooz odstoupili od smlouvy a dohodli se na vrácení směnek. Sezooz však směnky nemohla vrátit, když je už předtím převedla na Union banku. Soudy potvrdily, že banka má právo na proplacení směnek.
Valko také zastupoval Fond národního majetku ve sporu se společností Tatra Sipox. Předmětem sporu byl 45,9procentní balík akcií firmy Nafta Gbely. Ten získala od Fondu národního majetku (FNM) v roce 1996 společnost Druhá obchodná, za níž stál podnikatel Vladimír Poór.
Poté, co v roce 1998 nastoupila po Mečiarovi k moci pravicová vláda Mikuláše Dzurindy, podniklo nové vedení Fondu národního majetku kroku ke znovunabytí akcií Nafty Gbely.
Koncem roku 1999 byla podepsaná smlouva mezi společností Druhá obchodná a FNM, na jejímž základě se fond zavázal za akce zaplatit na základě předložených dokumentů kolem 200 milionů slovenských korun.
Vítězný proces
Pohledávku Druhá obchodní převedla na Tatru Sipox, která si podle FNM neoprávněně nárokovala prostředky nad rámec smlouvy. Fond národního majetku, zastupovaný Valkem, soudní proces vyhrál.
Valko se stal správcem konkurzní podstaty v případu banky Devín. Stalo se tak v roce 2000 pouhý den před změnou vyhlášky, která omezila odměny pro správce konkursní podstaty.
Právní tak čelil kritice, že může dostat odměnu až 60 miliard korun. Nakonec ale z případu "vycouval."
Několikrát byl Valkovým klientem současný ministr financí Ivan Mikloš. Zastřelený právník politika zastupoval ve sporu s předsedou strany Směr - Sociální demokracie a bývalým premiérem Robertem Ficem.
Milošovi a Valkovi se podařilo vysoudit na Ficovi omluvu.
Na začátku devadesátých let byl Ernest Valko poslancem československého Federálního shromáždění, do politiky se pokusil vrátit po téměř patnácti letech.
Ve volbách roku 2006 se objevil na kandidátce Občanské konzervativní strany. Do parlamentu se však nedostal. Objevily se i spekulace, že se objeví na kandidátce SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy, ale nestalo se tak.
Obviněn z vydírání
Poté, co se v roce 2006 stal premiérem Robert Fico, obvinila policie Valka z vydírání. Společně s podnikatelem Ladislavem Rehákem měl vydírat podnikatele Viliama Vitteka a Rastislava Vitteka.
Vittekovi skupovali pro Reháka pozemky údajně za nižší ceny než bylo dohodnuto a zbylé peníze si nechávali. Před notářem pak údajně pod nátlakem přiznali několikamilionový dluh.
Valko strávil několik dní ve vazbě, ale prokuratura rozhodla, že se nedopustil trestného činu.