Varšava - Čeští poslanci podle všeho nejsou jedinými zákonodárci, o nichž čas od času kolují zvěsti, že chodí do práce v podroušeném stavu.
V sousedním Polsku došla situace tak daleko, že poslanci z liberálně-levicového Palikotova hnutí chtějí, aby parlamentní stráž dostala alkotestery.
"Sejm (dolní komora parlamentu - pozn. red.) je mimořádným pracovištěm a nedokážu si představit, že by lidé se zatemnělou myslí rozhodovali o podobě polských zákonů," řekl polské televizi poslanec hnutí Pawel Sajak.
O tom, že si poslanci v Sejmu "rádi přihnou", podle něj svědčí hlouposti, které občas zní od řečnického pultu.
Podroušení Češi
I české parlamentní lavice pamatují nejednoho milce alkoholu. Například v roce 1992 se poslanec Liberálně sociální unie František Kondelík opil ve Federálním shromáždění tak, že hajloval a mával kolem sebe kapesním nožíkem.
To opilý senátor ČSSD Peter Morávek v prosinci 1996 urážel šéfa Senátu Petra Pitharta, o dva roky později ho dokonce museli vyvést ze sálu. Známý je i případ senátora ČSSD Jana Kavana, jenž v lednu 1998 naboural před Senátem tři auta. Alkoholový odér následně vysvětloval francovkou, jíž si namazal bolavá záda.
Rekordmanem byl ale Petr Kott. Ten se v září 2003 (ještě coby člen ODS) opil tak, že zmeškal hlasování o vyslovení nedůvěry vládě ČSSD. Pár měsíců poté ze stejného důvodu nestihl další klíčové hlasování. Kvůli muži, jenž následně do ČSSD přestoupil, byl ve sněmovním bufetu zakázán prodej alkoholu.
V říjnu 2010 pro změnu nařkl David Rath (ČSSD) z alkoholismu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře," řekl mu tehdy. Imunitní výbor mu následně vyměřil pokutu 10 000 korun.
Sajak proto navrhuje, aby stráž předsedy Sejmu, která dbá o bezpečnost a pořádek na půdě parlamentu, dostala "balónky", do kterých by si poslanci podezřelí z opilosti museli fouknout. Jejich případem by se pak mohl zabývat výbor pro etiku.
Absurdní nápad, zní Sejmem
Pobavení veřejnosti v minulých letech nejčastěji zajišťovali poslanci již neparlamentní Sebeobrany. Například v roce 2003 se před parlamentním hotelem pobili dva opilí poslanci této populistické strany, odtrhnout je od sebe musel sám šéf strany Andrzej Lepper.
V říjnu 2010 pro změnu kameraman přistihl jistého lidoveckého poslance, který se sotva držel na nohou a snažil se nasednout do cizího auta.
Návrh vybavit stráž maršálka Sejmu alkotestery se nezamlouvá poslancům z jiných stran. "Počet absurdních nápadů Palikotova hnutí je nepřímo úměrný jeho klesající podpoře," prohlásil Pawel Olszewski z vládní Občanské platformy.
Poslanec opozičního Práva a spravedlnosti Marek Suski zase podotkl, že parlamentní ochranku by bylo lepší vybavit testy na přítomnost drog. Narážel tak na šéfa hnutí Janusze Palikota, který v zimě tvrdil, že si v parlamentu zapálí jointa marihuany. Nakonec se tam ale rozvoněla jenom doutnající marihuanová tyčinka.