Prchají před hladem, jejich děti končí jako vojáci. Venezuelci padají do rukou geril

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 8. 2019 13:42
Čtrnáctiletý Enrique uprchl s rodiči z Venezuely letos v únoru. V kolabující latinskoamerické zemi se už rodina nedokázala uživit. Byly dny, kdy měl jen jedno jídlo denně, někdy jedl dokonce obden. Jeho rodina odešla nejkratší cestou do sousední Kolumbie a usadila se v severovýchodním regionu Catatumbo. Ten je ale v podstatě válečnou zónou.
Uprchlíci mířící z Venezuely do Kolumbie.
Uprchlíci mířící z Venezuely do Kolumbie. | Foto: Reuters

Enrique, který doma ve Venezuele chodil do školy, teď každý den od brzkého rána pracuje na polích koky. Spolu s ním sbírají lístky rostliny, ze které se vyrábí kokain, i další děti.

Uprchlíci, kteří z Venezuely přicházejí do severovýchodní části Kolumbie, se ocitají v zemi bez zákonů. Region ovládají gerily, které muže a chlapce rekrutují jako vojáky nebo je využívají k práci na kokových plantážích.

Dvanáctiletí chlapci musí bojovat ve válce znepřátelených gangů, které soupeří o nadvládu nad místním obchodem s drogami.

Dívky jsou zase nucené k prostituci. Za sex si podle nové zprávy lidskoprávní organizace Human Rights Watch vydělají necelé dva americké dolary (méně než padesát korun).

"Venezuelci, kteří uprchli před humanitární krizí ve své vlastní zemi, se tady ocitají ve válce a zoufalém boji," vysvětluje ředitel americké pobočky nevládní organizace José Miguel Vivanco.

Můj dům je rozstřílený

Ozbrojenci terorizují uprchlíky i místní obyvatelstvo. Přepadávají jejich domy, unášejí, vyhrožují rodinám, rekrutují děti a znásilňují ženy.

"Stěny mého domu jsou plné děr od kulek," popsala Human Rights Watch místní žena, která žije mezi dvěma horskými hřebeny, na nichž operují znepřátelené ozbrojené skupiny. "Člověk se tu nemůže v klidu najíst ani projít, protože okolí je plné nášlapných min. Jednou ke mně přišla skupina ozbrojenců a řekli mi, že si vezmou mé dva nejstarší syny, kterým je 14 a 17 let. Raději jsem je poslala se sestrou pryč do jiného města."

I přes uzavření mírové dohody mezi kolumbijskou vládou a největší gerilou FARC (Ozbrojené revoluční síly Kolumbie) v roce 2016 stále v některých regionech Kolumbie operují ozbrojené skupiny. Jako například kdysi druhá nejsilnější Národní osvobozenecká armáda (ELN). Zbývající gerily nyní mezi sebou bojují o území, které dříve patřilo FARC.

Ovládají obchod s drogami, který od té doby roste. V roce 2017 Kolumbie vypěstovala rekordní množství koky. Dodnes vyrábí 70 procent celosvětové produkce kokainu.

Přes milion uprchlíků

Z Venezuely v posledních letech uprchly už čtyři miliony lidí. Kolem 1,4 milionu jich odešlo do sousední Kolumbie. Uvádí to místní úřady, ve skutečnosti ale mohou být čísla mnohem vyšší, protože lidé nepoužívají jen oficiální hraniční přechody.

Pokud mají doklady, mohou v Kolumbii zažádat o povolení k pobytu a práci. V úterý vydala kolumbijská vláda prohlášení, ve kterém slíbila udělit občanství více než 24 tisícům dětí, které se v zemi narodily venezuelským rodičům. Děti budou mít přístup ke vzdělání a zdravotní péči.

Nikdo ale přesně neví, kolik Venezuelců přichází do sousední země nelegálně. Na severovýchodě Kolumbie v regionu Catatumbo nejsou téměř žádné oficiální hraniční přechody a kontroly. Vedou tudy ale pašerácké stezky. Kolumbijský stát nemá nad územím skoro žádnou moc.

Venezuelci, kteří sem prchají, nemají povolení k pobytu, ale ani žádnou ochranu. Místní úřady jen odhadují, že loni zde žilo kolem devíti tisíc Venezuelců. Jiné odhady mluví až o 25 tisících. Některým se snaží pomáhat místní charitativní organizace, většina uprchlíků ale žije v odlehlých venkovských oblastech.

Video: Madurův režim zatýká představitele venezuelské opozice

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy