Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta, ten rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 10:31
Zemi v příštích několika dnech čekají prezidentské volby. Vydání zatykače způsobilo chaos.
Otto Peréz Molina
Otto Peréz Molina | Foto: Partido Patriota

Guatemala - Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta Otta Péreze, který je podezřelý z korupce a celního podvodu. Skandál vyvolal v zemi chaos, a to jen několik dní před prezidentskými volbami, napsala agentura Reuters.

Guatemalská generální prokuratura ve středu oznámila, že generální prokurátorka Thelma Aldanaová požádala o vydání zatykače na Péreze a že soud žádosti vyhověl.

Pérez v pondělí na tiskové konferenci tvrdil, že si v této kauze nepřišel na žádné peníze, a odvolával se na presumpci neviny. Obrátil se i na ústavní soud, aby proces vedoucí k možnému zbavení imunity zastavil. Přesto ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Informaci potvrdil pro lokální noviny El Periodico prezidentův tiskový mluvčí.

Vyšetřovatelé Péreze viní, že řídil korupční síť v celních úřadech, jejichž funkcionáři za úplatek nevybírali daně za některé dovezené zboží. Kromě Péreze se na těchto podvodech podle policie podílela i jeho viceprezidentka Roxana Baldettiová.

Generál ve výslužbě Pérez je u moci od roku 2012. Jeho mandát vyprší v lednu 2016. Prezidentských voleb 13. září se Pérez nemůže zúčastnit už proto, že ústava dovoluje jen jeden mandát.

 

Právě se děje

Další zprávy