Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta, ten rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 10:31
Zemi v příštích několika dnech čekají prezidentské volby. Vydání zatykače způsobilo chaos.
Otto Peréz Molina
Otto Peréz Molina | Foto: Partido Patriota

Guatemala - Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta Otta Péreze, který je podezřelý z korupce a celního podvodu. Skandál vyvolal v zemi chaos, a to jen několik dní před prezidentskými volbami, napsala agentura Reuters.

Guatemalská generální prokuratura ve středu oznámila, že generální prokurátorka Thelma Aldanaová požádala o vydání zatykače na Péreze a že soud žádosti vyhověl.

Pérez v pondělí na tiskové konferenci tvrdil, že si v této kauze nepřišel na žádné peníze, a odvolával se na presumpci neviny. Obrátil se i na ústavní soud, aby proces vedoucí k možnému zbavení imunity zastavil. Přesto ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Informaci potvrdil pro lokální noviny El Periodico prezidentův tiskový mluvčí.

Vyšetřovatelé Péreze viní, že řídil korupční síť v celních úřadech, jejichž funkcionáři za úplatek nevybírali daně za některé dovezené zboží. Kromě Péreze se na těchto podvodech podle policie podílela i jeho viceprezidentka Roxana Baldettiová.

Generál ve výslužbě Pérez je u moci od roku 2012. Jeho mandát vyprší v lednu 2016. Prezidentských voleb 13. září se Pérez nemůže zúčastnit už proto, že ústava dovoluje jen jeden mandát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy