Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta, ten rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 10:31
Zemi v příštích několika dnech čekají prezidentské volby. Vydání zatykače způsobilo chaos.
Otto Peréz Molina
Otto Peréz Molina | Foto: Partido Patriota

Guatemala - Guatemalský soud vydal zatykač na prezidenta Otta Péreze, který je podezřelý z korupce a celního podvodu. Skandál vyvolal v zemi chaos, a to jen několik dní před prezidentskými volbami, napsala agentura Reuters.

Guatemalská generální prokuratura ve středu oznámila, že generální prokurátorka Thelma Aldanaová požádala o vydání zatykače na Péreze a že soud žádosti vyhověl.

Pérez v pondělí na tiskové konferenci tvrdil, že si v této kauze nepřišel na žádné peníze, a odvolával se na presumpci neviny. Obrátil se i na ústavní soud, aby proces vedoucí k možnému zbavení imunity zastavil. Přesto ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Informaci potvrdil pro lokální noviny El Periodico prezidentův tiskový mluvčí.

Vyšetřovatelé Péreze viní, že řídil korupční síť v celních úřadech, jejichž funkcionáři za úplatek nevybírali daně za některé dovezené zboží. Kromě Péreze se na těchto podvodech podle policie podílela i jeho viceprezidentka Roxana Baldettiová.

Generál ve výslužbě Pérez je u moci od roku 2012. Jeho mandát vyprší v lednu 2016. Prezidentských voleb 13. září se Pérez nemůže zúčastnit už proto, že ústava dovoluje jen jeden mandát.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy