Zatopil demokratům i republikánům. Stačilo mu 35 dolarů

Michal Žák Michal Žák
6. 11. 2014 19:45
Aktivista Robert Healey se ucházel o post guvernéra Rhode Islandu. Jeho postoj "vítězit by měly vize, nikoliv peníze" podpořila ve volbách více než pětina voličů.
Foto: Repro YouTube WPRI

Providence - Skončené americké volby měly řadu nej.

Tak například demokraté prezidenta Baracka Obamy utrpěli největší porážku za několik desetiletí. Hlasování bylo rovněž nejdražší v historii, když přišlo nejméně na 3,7 miliardy dolarů.

Jedno "nej" bezesporu patří i advokátovi a politickému aktivistovi Robertu Healeymu, kandidátovi na guvernéra Rhode Islandu.

Doslova "za pár babek" totiž zaznamenal nečekaný úspěch. Celá kampaň ho přišla na 35 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 700 korun. Nevyhrál. Skončil až třetí, nicméně dokázal posbírat přes 21 % hlasů.

"Je neuvěřitelné, co dokáže 35 dolarů. Bylo mi řečeno, že kdybychom utratili 75, 80 dolaru, mohli jsme vyhrát," glosoval to v rozhovoru pro místní televizi WPRI.

Vítězit mají vize, ne peníze

Sám razí heslo, že vyhrát volby s penězi je snadné, ale lidi to nesjednotí. Vítězit by podle něj měly vize, nikoliv dolary.

V bitvě o křeslo guvernéra nakonec zvítězila Gina Raimundová s necelými 41 % hlasů, když porazila republikána Allana Funga. Oba ovšem museli vynaložit mnohonásobně víc.

Healey je přesvědčen, že jeho úspěch jen dokazuje, že utrácení horentních sum za kampaň je nesmyslné. "Lidé jsou posedlí vším tím utrácením ve volbách... A nekonečnými negativními reklamami."

O tom, jak se spirála předvolebního utrácení roztočila, svědčí například Iowa, kde dvojici favoritů přišel souboj o senátorský post na 78 milionů dolarů.

Sedmapadesátiletý kandidát Umírněné strany Rhode Islandu není politickým nováčkem. O post guvernéra se poprvé ucházel v roce 1986, kdy ale získal jen necelá dvě procenta hlasů.

Úterní výsledek ovšem překvapil i ty největší optimisty. Oproti předvolebním průzkumům totiž získal dvojnásobek hlasů.

Healey říká, že je snadno zapamatovatelný, a to zásluhou dlouhých vlasů a plnovousu. Teď prý ale s politikou končí. Prý nastal čas, aby ji přenechal mladším.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy