Zatopil demokratům i republikánům. Stačilo mu 35 dolarů

Michal Žák Michal Žák
6. 11. 2014 19:45
Aktivista Robert Healey se ucházel o post guvernéra Rhode Islandu. Jeho postoj "vítězit by měly vize, nikoliv peníze" podpořila ve volbách více než pětina voličů.
Foto: Repro YouTube WPRI

Providence - Skončené americké volby měly řadu nej.

Tak například demokraté prezidenta Baracka Obamy utrpěli největší porážku za několik desetiletí. Hlasování bylo rovněž nejdražší v historii, když přišlo nejméně na 3,7 miliardy dolarů.

Jedno "nej" bezesporu patří i advokátovi a politickému aktivistovi Robertu Healeymu, kandidátovi na guvernéra Rhode Islandu.

Doslova "za pár babek" totiž zaznamenal nečekaný úspěch. Celá kampaň ho přišla na 35 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 700 korun. Nevyhrál. Skončil až třetí, nicméně dokázal posbírat přes 21 % hlasů.

"Je neuvěřitelné, co dokáže 35 dolarů. Bylo mi řečeno, že kdybychom utratili 75, 80 dolaru, mohli jsme vyhrát," glosoval to v rozhovoru pro místní televizi WPRI.

Vítězit mají vize, ne peníze

Sám razí heslo, že vyhrát volby s penězi je snadné, ale lidi to nesjednotí. Vítězit by podle něj měly vize, nikoliv dolary.

V bitvě o křeslo guvernéra nakonec zvítězila Gina Raimundová s necelými 41 % hlasů, když porazila republikána Allana Funga. Oba ovšem museli vynaložit mnohonásobně víc.

Healey je přesvědčen, že jeho úspěch jen dokazuje, že utrácení horentních sum za kampaň je nesmyslné. "Lidé jsou posedlí vším tím utrácením ve volbách... A nekonečnými negativními reklamami."

O tom, jak se spirála předvolebního utrácení roztočila, svědčí například Iowa, kde dvojici favoritů přišel souboj o senátorský post na 78 milionů dolarů.

Sedmapadesátiletý kandidát Umírněné strany Rhode Islandu není politickým nováčkem. O post guvernéra se poprvé ucházel v roce 1986, kdy ale získal jen necelá dvě procenta hlasů.

Úterní výsledek ovšem překvapil i ty největší optimisty. Oproti předvolebním průzkumům totiž získal dvojnásobek hlasů.

Healey říká, že je snadno zapamatovatelný, a to zásluhou dlouhých vlasů a plnovousu. Teď prý ale s politikou končí. Prý nastal čas, aby ji přenechal mladším.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy