Tripolis - Věrní libyjského diktátora Muammara Kaddáfího svádí tuhé boje o jedno město za druhým. Na východě, kolem ropného přístavu Rás Lanúf, se znovu střetli s povstalci.
"Je tu mnoho těžce zraněných," citují zahraniční agentury nejmenovaného libyjského zdravotníka.
Prorežimní jednotky nasadily do boje dělostřelectvo i bojové letouny. Některé z nich podle dostupných svědectví bombardovaly tamní zásobníky ropy. Ty jsou v plamenech.
Libyjská vláda ve středu vypravila tři letadla s emisary do Egypta a do Evropské unie.
V Káhiře má posel libyjského vůdce Muammara Kaddáfího za úkol hovořit s tamním armádním vedením, které po pádu prezidenta Husního Mubaraka drží v zemi moc.
Další vyslanci zamířili na Maltu, do Portugalska a do Bruselu, kde se v příštích dvou dnech konají summity EU a NATO.
Komplot kolonizátorů
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí mezitím znovu nařkl západní státy, že chystají úklady proti jeho zemi, aby se zmocnily ropných polí.
Kaddáfího projev v noci na dnešek odvysílala libyjská státní televize. Bylo to jeho čtvrté televizní vystoupení od začátku povstání v polovině února.
"Kolonialistické státy osnují komplot, aby pokořily libyjský lid, uvrhly ho do otroctví a kontrolovaly ropu," řekl podle agentury AFP v proslovu k obyvatelům města Zlitán, které leží asi 120 kilometrů jihovýchodně od metropole Tripolisu.
Zlitán je pod kontrolou opozice, ale v obklíčení provládních sil.
Kaddáfí také poskytl rozhovor turecké státní televizi. Řekl v něm, že se Libyjci chopí zbraní proti Západu, pokud se Evropa a Amerika budou snažit prosadit bezletovou zónu nad Libyí.
Tanky v centru Závíji
Bojuje se i ve městě Závíja, nejzápadnější baště odpůrců libyjského režimu.
Podle svědectví ze Závíji, na nějž se odvolává agentura Reuters, město ve své původní podobě "už neexistuje". Na ulicích leží desítky těl, přerušeny byly dodávky elektřiny a vody.
Ještě v úterý večer prý měli vzbouřenci pod kontrolou hlavní náměstí. Ve středu dopoledne se však k náměstí přesunuly tanky, na střechách domů se usadili Kaddáfího ostřelovači.
Večer už prorežimní vojáci město podle svědků ovládli. Tamní rafinerie kvůli těžkým bojům zastavila provoz.
Povstalci naopak dobyli zpět město Bin Džavád, i když přiznávají, že jsou tam pod těžkou palbou Kaddáfího jednotek a nevědí, zda svá postavení udrží.
Od 15. února se rebelům podařilo získat pozice hlavně ve východní části země a v obsazeném městě Benghází ustavili prozatímní Národní radu. Kaddáfí teď obyvatele Benghází vybídl, aby město osvobodili.