Vatikán - Konkláve zvolilo ve středu večer v pořadí 266. papeže.
K překvapení mnohých se jím stal 76letý argentinský primas a arcibiskup z Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, první Jihoameričan v čele římskokatolické církve.
Ze světa v prvních reakcích zaznívají nejen slova překvapení, ale i otázky, zda a jak se Františku I. podaří změnit tvář církve.
Například katolický list La Croix připomíná "tíži následnictví", kterou pro Františka může být zvlášť obtížné nést v situaci, kdy "emeritní papež" Benedikt XVI. neodešel z Vatikánu.
Dění kolem nového papeže sledujeme v online reportáži.
No a co ještě Františka ve čtvrtek čeká? V 17 hodin začíná poslední dnešní oficialita - společná mše s kardinály v Sixtinské kapli. Další významná papežská povinnost je pak hlášena na úterý. V 09:30 bude František na slavnosti svatého Josefa na Svatopetrském náměstí sloužit inaugurační mši svého pontifikátu.
Ke zvolení papeže Františka se po Lionelu Messim vyjádřila i další argentinská fotbalová ikona - Diego Maradona. "Každý v Argentině si pamatuje 'boží ruku' v zápase s Anglií na mistrovství světa 1986. Nyní, v mé zemi, 'boží ruka' přinesla Argentině papeže," napsal Maradona v dopise adresovaném deníku Il Messangero.
Děkovnou mši za zvolení papeže sloužil dopoledne královéhradecký biskup Jan Vokál. "Je znám především tím, jak moc se zastával chudých, miloval chudý a jednoduchý život. Zároveň je velkým ochráncem tradičních hodnot," zhodnotil Františka.
Gratulace přicházejí do Vatikánu z Blízkého východu i Asie. Například Peking blahopřání doplnil upozorněním, že dlouhodobé podmínky pro navázání formálních vztahů s Vatikánem se nemění. Požaduje přerušení vztahů s Tchaj-wanem, který považuje za svou odpadlickou provincii.
"Židé, muslimové a křesťané ve Svaté zemi uvítají nového papeže s láskou a úctou," prohlásil pro změnu izraelský prezident Šimon Peres. František podle něj přináší poselství "míru a naděje".
Volba jména František je podle českého primase Dominika Duky určitým signálem, jakým směrem se bude chtít nový papež ubírat. "Bude chtít, aby církev šla cestou zájmů jižní polokoule, tedy například sociálních problémů," řekl České televizi.
Ráno František I. zavítal k soukromé modlitbě do římské baziliky Panny Marie Sněžné. Poprvé se tak ukázal na veřejnosti, napsala agentura AFP s tím, že přijel v malém konvoji dvou osobních aut. V bazilice strávil asi půl hodiny. Doprovázel ho mimo jiné Georg Gänswein, tajemník jeho předchůdce Benedikta XVI. a prefekt papežské domácnosti.
Podle amerického serveru FOX News kardinálové výběrem papeže z míst, která "bývají označována za Nový svět", ukázali, že chtějí být církví všech. František I. by navíc podle něj mohl ve funkci zužitkovat "zkušenosti ze skutečného života".
Španělský El País si povšiml, že Bergoglio vtipkoval jen pár minut poté, co mu "na ramenou spočinula celá váha zraněné církve". To by podle něj mohlo být změnou k lepšímu.
Naději vidí ve Františku I. i irský premiér Enda Kenny, který před dvěma lety nařkl Vatikán, že hatí vyšetřování sexuálního zneužívání dětí, jehož se v Irsku dopouštěli kněží. "Modlíme se, aby měl sílu, dobré zdraví i duchovní vedení, aby katolickou církev provedl mnoha výzvami, jimž čelí," nechal se slyšet.
Latinská Amerika je domovem 42 procent všech katolíků, přesto volba překvapila nejen komentátory, ale i veřejnost. Výběr ovšem ocenili. "Latinoameričané jsou otevřenější než Evropané," doufá ve změnu církve Chilanka Ana Solisová, která přišla nového papeže oslavit před katedrálu v metropoli Santiagu. "Tato změna je důležitá pro celou Latinskou Ameriku," řekla agentuře Reuters.
Podle Martina Rodrigueze, taxikáře z Mexico City, by další Evropan na papežském stolci byl tím samým jako "jíst každý den tentýž chléb".
Poměrně střízlivě se k Františku I. staví italský tisk. Corriere della Sera připomíná, že do čela Vatikánu se postavil "muž, jehož porazil Benedikt XVI.". Volba Bergoglia je podle něj otázkou politiky, jako tomu bylo v roce 1978 v případě Poláka Karola Wojtyly.
La Stampa tvrdí, že Bergoglio získal nejvíce hlasů už během úterního prvního kola volby, které bylo označováno za "orientační". Za jednoho z favoritů volby byl přitom označován milánský arcibiskup Angelo Scola.
Do Vatikánu už se začínají chystat zahraniční delegace. Tu americkou povede viceprezident a římský katolík Joe Biden, který už papeži stihl poblahopřát. Inaugurace Františka I. je naplánována na úterý 19. března.
Novému pontifikovi se obšírně věnuje i tisk. The Times ale zároveň připomíná, že František I. má "mimořádnou příležitost obnovit morální autoritu církve", kterou v posledních letech poškodil mimo jiné skandál se zneužíváním dětí kněžími.
Francouzský Le Parisien se v komentáři ptá, zda volbou Františka chtěli kardinálové změnit tón a představit tvář církve jako organizace méně dogmatické, humánnější a charismatičtější. "Je to skutečně bod obratu? Znalci to tvrdí. Na takový závěr je ale přece jen moc brzy," poznamenává.
Ze světa přicházejí mnohdy kuriózní reakce. Například podle venezuelského viceprezidenta Nicoláse Madura ovlivnil volbu ze záhrobí nedávno zesnulý prezident Hugo Chávez. Právě on prý může za to, že se hlavou katolické církve stal Jihoameričan. "Víme, že náš velitel vystoupil na nebesa a stojí tváří v tvář Kristovi," prohlásil podle agentur na caracaském knižním veletrhu. "Cosi výběr papeže ovlivnilo, někdo nový stál po boku Krista, řka: 'Zdá se, že čas Jižní Ameriky nastal'."
Papež po svém zvolení ignoroval připravenou limuzínu a po volbě odjel do vatikánské rezidence společně s dalšími kardinály autobusem. Tak to alespoň popsal newyorský kardinál Timothy Dolan. "Když přijel autobus, hádejte, kdo vystoupil? Byl to papež František," řekl posluchačům amerického semináře ve Vatikánu. Podle něj prý během večeře nešetřil žerty.
Jedním z prvních kroků ve funkci pro Františka I. ovšem bude čtvrteční mše pro kardinály. Ta sice bude uzavřena pro veřejnost, věřící ji ale mohou sledovat alespoň prostřednictvím televizních kamer.