Září bylo pro uprchlíky ve Středozemí nejsmrtelnější měsíc, každý pátý se pohřešuje

ČTK ČTK
1. 10. 2018 17:52
Zpráva institutu ISPI uvádí, že za poslední čtyři měsíce u břehů Libye zemřelo nebo se pohřešuje 867 migrantů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Letošní září bylo pro uprchlíky, kteří se vydali do Itálie přes Středozemní moře, dosud tím nejsmrtelnějším měsícem. Každý pátý běženec zemřel nebo se pohřešuje. S odvoláním na zprávu milánského Institutu pro mezinárodní politiku (ISPI) o tom informoval deník La Repubblica.

List připomíná, že ve Středozemním moři se na záchranných akcích už nepodílí neziskové organizace a zásahy libyjské pobřežní stráže označuje za nárazové.

Zpráva institutu ISPI uvádí, že za poslední čtyři měsíce u břehů Libye zemřelo nebo se pohřešuje 867 migrantů. Vezme-li se v potaz celé centrální Středomoří, tedy i lidé, kteří k italským břehům vypluli z Tuniska, počet utonulých a pohřešovaných stoupne na 970.

"To odpovídá 8,1 mrtvého na den. To znamená více než dvakrát tolik než za působení (italského exministra vnitra Marca) Minnitiho, kdy na den připadalo 3,2 mrtvého," uvedl badatel institutu ISPI Matteo Villa.

"Za poslední čtyři měsíce byla úmrtnost 6,8 procenta. To představuje více než trojnásobek průměrné hodnoty v letech 2014 až 2017," dodal Villa.

Za ministra Minnitiho, který loni v létě reguloval činnost neziskových organizací ve Středozemním moři, byla až do nástupu současného kabinetu premiéra Guiseppe Conteho úmrtnost stejná, tedy 2,1 procenta z těch, kteří se do Evropy vydali na člunech.

Nynější vláda protiimigrační strany Liga a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) krátce po získání důvěry zcela zavřela italské přístavy lodím neziskových organizací. Tvrdou linii prosazuje hlavně ministr vnitra Matteo Salvini, který vede Ligu.

VIDEO: Uprchlickému táboru na ostrově Lesbos hrozí uzavření. Kvůli nelidským podmínkám

Špína, nedostatek pitné vody a výpadky elektřiny. Realita uprchlického tábora na ostrově Lesbos. | Video: Reuters

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy