Záplavy ve východní Africe ohrožují přes milion lidí, pršet bude ještě několik týdnů

ČTK ČTK
1. 11. 2019 22:25
Záplavy vyvolané neobvykle silnými dešti ve východní Africe ohrožují více než milion lidí, uvedla humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Region, zahrnující země jako je Keňa, Somálsko či Jižní Súdán, se navíc připravuje na příchod tropické bouře Kyarr, která může způsobit ještě větší krizi, píše agentura AP.
Záplavy v Somálsku.
Záplavy v Somálsku. | Foto: Reuters

Záplavy v Somálsku mají na svědomí několik mrtvých, podle humanitární organizace kvůli nim muselo své domovy opustit přes 180 000 lidí. Voda také poničila úrodu.

"Pro hodně lidí jsou to nejhorší záplavy, jaké kdy zažili," uvedl jeden ze zástupců organizace Boj proti hladu (AAC), podle kterého se k některým obyvatelům kvůli zatopeným silnicím a mostům nedostanou potraviny.

"Situace je špatná a pomoc potřebujeme co nejdříve - dokud není pozdě," řekl Mohamed Hassad, jeden z tisíce lidí, kteří museli opustit svůj domov ve městě Beledweyne ve středním Somálsku.

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir tento týden kvůli záplavám vyhlásil stav nouze ve 27 okresech. Podle OSN se v zemi šíří nemoci a lidé v zatopených oblastech mají omezený přístup k lékařské péči.

"Velice se obávám toho, jaké budou mít záplavy humanitární následky," vyjádřil se ke krizi koordinátor OSN pro Jižní Súdán Alain Noudehou. Stále mnoho obyvatel této země trpí akutní podvýživou následkem pětileté občanské války.

V Keni za poslední měsíc kvůli záplavám způsobenými vytrvalými dešti zahynulo 38 lidí, informoval vládní mluvčí, podle něhož jsou takto prudké deště v tuto roční dobu neobvyklé.

Očekává se, že déšť na východě Afriky vydrží ještě další čtyři až šest týdnů. Experti se domnívají, že bouře Kyarr, jež se ke kontinentu žene z Arabského moře, může části regionu zaplavit až dalším metrem vody. Některé země se přitom ještě nevzpamatovaly z předchozího období kritického sucha, uvádí IRC.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy